wtorek, 19 czerwca 2018

Polskie Wina i Cydry vol.5 , SPOT. Poznań, 17.06.2018

Tradycyjnie już, czerwiec w SPOT. Poznań to czas polskich win i cydrów.
W swoich przepięknych, stylowych wnętrzach SPOT. gości polskich winiarzy, producentów win i cydrów, krytyków i koneserów, miłośników najlepszych trunków i jednocześnie jedzenia.
Tegoroczną degustację komentowaną prowadził Tomasz Prange - Barczyński, do niedawna redaktor naczelny "Magazynu Wino", obecnie związany z pismem o winie "Ferment. Pismo o Winie", i Maciej Nowicki, redaktor naczelny tego pisma. Producenci win zadbali o dostarczenie najlepszych win, a Przemek Błaszczyk, kucharz, finalista Top Chef, szef kuchni Manana Bistro & Wine w Chorzowie przygotował bardzo ciekawą kartę. Menu idealnie oddało jego autorski styl, który na mnie zrobił duże wrażenie; bezpretensjonalny i indywidualny, nowatorski i niewymuszony. Widziałam wielu kucharzy przy pracy, a u Przemka uderzyła mnie jego swoboda i lekkość w działaniu, też wyjątkowa dbałość o jakość produktu i sięganie po to, co w spotowym ogródku własnie, sezonowo, rosło. W przygotowanie dań ogromny wkład mieli Michał Azarewicz, któremu towarzyszył Artur Kropaczewski.
I jak co roku, szef kuchni przygotował menu, a sommelierzy propozycje trunków, degustacja z komentarzem Tomka Prange - Barczyńskiego prowadziła do wyboru najlepszego wina do każdej z propozycji dań. Pochwały należą się sommelierom, w osobach Tomasza Kramera i współpracującego Szymona Maksymowicza, którzy, pod wodzą Lechosława Olszewskiego, wyselekcjonowali wina z wyboru polskich win i cydrów. Nad logistyką wydarzenia czuwała niezastąpiona Marta Milczarek.
Co roku piszę o pięknych wnętrzach SPOT., i, mimo, że jestem tam stałym gościem, albo raczej czuję się w nich jak w domu, niezmiennie mnie uderzają swoim charakterem i estetyką wystroju, a to zasługa Moniki Sadowskiej i Agnieszki Bulić.


Godzina 10-ta, winiarze i goście, zjeżdżają się, SPOT. w pełnej gotowości.



Czekamy.




Wina czekają.





Sekcja winiarska.






Agnieszka Bulić i Artur Kropaczewski



Pierwsze danie, baweta, serce jagnięce, z kawiorem, burakami i octem malinowym, ozdobione kwiatem pietruszki z ogródka. Dobieramy do niego cydr.




Przemek Błaszczyk z Arturem Kropaczewskim

Michał Azarewicz demonstruje kawior towarzyszący daniu, kawior Zieleniec.




Producenci opowiadają o cydrach.







Czas na kolejne danie, bardzo polski karp jako nadzienie równie polskich pierogów, z pesto szczawiowym, szczaw z ogródka, do tego chrzan i rzodkiewka, w bulionie na głowach, głowy nie mogą się przecież zmarnować. Daniu towarzyszą wina białe, Dom Bliskowice Riesling 2016 i Winnica Equus Passage 2015 wygrywają.

Przemek z rzodkiewką

Monika Sadowska i Przemek Błaszczyk, pesto ze szczawiu już jest








sommelierzy, tutaj Lechosław Olszewski, bardzo sprawnie nalewają wina

Szymon Maksymowicz, w tle Karolina Wajman, tym razem jako fotograf



Szymon w pogotowiu, dalej Michał, Tomasz Kramer nalewa wino

producenci opowiadają, tu Lech Mill z Domu Bliskowice

Czas na górkę cielęcą i tuńczyka z lodami z octu sherry i marynowanym ziołami, do tego dania zmiana win na różowe. Najlepsze okazuje się Rose z Winnicy Nad Jarem 2017 i Rosalit Diva z Winnicy Nobilis.




Monika Sadowska, Michał Azarewicz i Artur Kropaczewski






Winnica Miłosz o winie Angelus 2017







Perliczka już w piecu...a będzie to udo perliczki wielkopolskiej panierowane, podane z wędzonym boczkiem, bobem, szparagami i czarnym czosnkiem fermentowanym. Teraz zmiana win na czerwone.


Przemek i Artur solą, szybkość Artura w kręceniu młynkiem imponująca.











Deser. Rabarbar w ciepłym puree truskawkowym z bobem tonka pod kruszonką z orzechów laskowych z Jankowic koło Pszczyny, te, według Przemka, najlepsze, faktycznie przepyszne. Teraz wina słodkie. Najlepsze do tego deseru, słodko kwaśnego, okazuje się Szlachetny Zbiór solaris z Winnicy Turnau.










Mariusz Kapczyński, mój sąsiad przy stole, redaktor Vinisfera.pl


Dziękujemy!!




A po degustacji były dwie premiery, Winnica Dom Bliskowice Pet Nat 2016  i Winnica Turnau wino pomarańczowe Ambre, wytrawne wino bursztynowe.










I tak zakończyła się ta pełna wrażeń degustacja, chociaż nie dzień polskich win i cydrów. Dziękujemy SPOT. , było znowu pięknie, piękniej chyba. Co będzie w przyszłym roku? Polskie winiarstwo rozwija się wspaniale, przybywa winnic, wina musujące są bardzo mocne, polskie wina stają się modne i poszukiwane, oby tak dalej. 

sobota, 16 czerwca 2018

sernik z owocami na kruchym spodzie pod kruszonką

Zaczęło się od tego, że miałam w lodówce biały ser, trochę truskawek i mascarpone, i to wszystko na granicy przydatności do spożycia, a jednocześnie kompozycja, jak mi się wydawało, ni z gruszki ni z pietruszki, myśląc o wypiekach. Leniwie przeglądałam nowe posty na Facebooku, i nagle jest, przepis Tapenady, i tak, właśnie! Ser można połączyć z owocami, zrobić sernik owocowy jako nadzienie do ciasta. Pomysł pożyczyłam, składniki zmieniłam prawie całkowicie, posiłkując się tym, co miałam.
Upiekłam już kilka takich ciast od tego odkrycia, każde z innymi owocami, na zdjęciu utrwaliłam to z borówkami amerykańskimi i truskawkami , i  każde następne lepsze od tego  poprzedniego.
I wiem, to ciasto nie jest dietetyczne, ale pozwalam sobie na mały kawałek po treningu, w 2-3 godzinnym oknie anabolicznym.

























składniki:

na blaszkę okrągłą 28cm

ciasto:

300g mąki pszennej
150g kaszy manny
7 łyżek mąki ziemniaczanej
250g cukru
3 jajka
140g masła, rozpuszczonego i ostudzonego
10g proszku do pieczenia
1 1/2 łyżeczki naturalnej esencji migdałowej
szczypta soli


sernik:

250g białego sera śmietankowego
250g mascarpone
1/2 kubka cukru pudru
1 kubek truskawek, umytych, pokrojonych na kawałki
1 laska rabarbaru, pokrojona na 1cm kawałki
1 łyżeczka esencji waniliowej
1 żółtko








jak zrobić:

jajka ubij z cukrem na puszystą masę, dodaj masło, wymieszaj, dodaj esencję migdałową. Suche składniki, mąkę, sól, kaszę mannę, mąkę ziemniaczaną i proszek do pieczenia wymieszaj w osobnej misce. Porcjami wsypuj suche składniki do mokrych, wymieszaj, wystarczy łyżką, na gładkie ciasto. 

Sery wymieszaj mikserem z cukrem pudrem, dodaj żółtko i esencję, wymieszaj jeszcze raz. Teraz dodaj osuszone owoce, połącz przy pomocy łyżki z masą serową.

Blaszkę wyłóż papierem do pieczenia. Ciasto podziel na dwie równe części, jedną wylep dokładnie spód blaszki. Masę serową wyłóż na warstwie ciasta. Drugą część ciasta rozkrusz jak kruszonkę na warstwie sernikowej. Piecz w 180'C przez około 45min, aż wierzch będzie lekko złocisty.
Zamiast truskawek możesz użyć borówek albo malin.