niedziela, 18 czerwca 2023

Spanakopitakia, greckie trójkąty z ciasta filo z nadzieniem szpinakowo serowym

To chyba najbardziej, no może po moussace greckie danie. Pita w kuchni greckiej może oznaczać placki, które podaje się do wszystkiego, albo tartę. Dzisiejsze spanakopita albo spanakopitakia to mini tarty w formie zawijanej w trójkąty. Świeżutkie, jeszcze ciepłe, podane z tzatzikami są niesamowite, nie ma w naszej kuchni podobnego dania. Ciasto filo smakuje masłem, cudownie chrupie, a środek wypełnia wilgotne nadzienie, aromatyczne, wyraziście doprawione, pełne szpinaku, fety i mascarpone.

Przygotowanie spanakopitakia jest łatwe, ciasto filo kupuje się gotowe, bo zrobienie go od początku to mnóstwo pracy i wysiłku, a efekt raczej nie będzie lepszy niż ciasto gotowe. Ja najbardziej lubię ciasto filo arabskie albo tureckie. Jest cieniutkie, lekkie i bardzo delikatne, smakuje wspaniale, a przy pieczeniu pięknie się rozwarstwia, dzięki czemu jeszcze bardziej chrupie. Nadzienie to kwestia wymieszania kilku składników, najlepiej przy pomocy robota kuchennego. 

Ilość składników, którą podaję wystarcza na przygotowanie dwóch blach każda po 24 trójkąty. Spanakopitakia można zamrozić, najlepiej w postaci surowej, przed pieczeniem, zawinięte szczelnie w folię spożywczą, a jeżeli macie dużo miejsca w zamrażalniku to można je zamrozić razem z blaszką. Czas pieczenia zamrożonych trzeba wydłużyć, a początkowo piec pierożki przykryte folią aluminiową, potem odkryć i piec, aż będą złociste. Jeżeli nie chcecie robić tak dużej ilości, wystarczy zrobić spanakopitakię z połowy ilości.

UWAGA: jeżeli ciasto filo jest zamrożone, wyłóż do rozmrożenia najlepiej na całą noc. Jeżeli jest przechowywane w lodówce, wyjmij z lodówki i zostaw na blacie na co najmniej 2-3 godziny.




























Składniki:

na 2 duże prostokątne blaszki po 24 sztuki


420g fety

420g ricotty

4 jajka

500g świeżego szpinaku, umytego, osuszonego, posiekanego

sól, pieprz

3-4 łyżki suszonego koperku

duży pęczek szczypioru, posiekanego

2 opakowania ciasta filo 500g

500g masła, roztopionego


jak zrobić:

przygotuj nadzienie: do misy robota włóż fetę, rozdrobnij ją mieszadłem, dodaj ricottę, wymieszaj, dodaj po jednym jajku, cały czas mieszaj. Dodaj porcjami posiekany szpinak, mieszaj masę na wolnych obrotach. Dopraw ją solą, pieprzem, wsyp koperek i wymieszaj. Najlepiej doprawić przed dodaniem jajek, żeby nie próbować nadzienia z surowymi jajkami. Na końcu wsyp posiekaną dymkę, wymieszaj delikatnie. 

Blaszki wyłóż papierem do pieczenia, roztop masło, piekarnik rozgrzej do 200'. 

Wyjmij ciasto filo z opakowania, ale go nie rozwijaj. Ostrym nożem podziel zwiniętą rolkę w poprzek na trzy równe części. Dwie zostaw pod folią, żeby nie wysychały, a jedną rozwiń, otrzymasz podłużne prostokątne kawałki.

Ułóż jeden prostokąt przed sobą, krótszym bokiem u dołu, skrop go albo lekko posmaruj roztopionym masłem, najlepiej przy pomocy pędzla silikonowego. Przykryj go drugim prostokątem, pokrywając dokładnie ten pod spodem. Posmaruj masłem zostawiając 1/3 u dołu bez smarowania. Na tę część bliżej lewego boku nałóż sporą porcję nadzienia uformowanego w kulkę, przewróć tę część ciasta z nadzieniem w prawo, filo z nadzieniem uformuje trójkątny róg, przewracaj go ku górze, raz w prawo raz w lewo, aż dotrzesz do górnej części prostokąta. Zawiń nadmiar ciasta pod spód, tak uformowany trójkąt ułóż na blaszce. Powtarzaj te czynności, aż wyczerpiesz ciasto i nadzienie, blaszkę wypełniaj trójkątami, układając je jeden obok drugiego, pierożki nie będą rosły podczas pieczenia, możesz układać je ciasno.

Gdy blaszka będzie pełna, posmaruj wierzch trójkątów roztopionym masłem, posyp solą, piecz w 190' przez około 40 minut, aż wierzch będzie złocisty. Kiedy jedna blaszka się piecze, przygotuj drugą. Podawaj z jogurtem greckim albo tzatzikami. 





czwartek, 8 czerwca 2023

Rhuboffee, warstwowy deser z rabarbarem bez pieczenia

Rhuboffee to inne banoffee, banoffee inaczej, inna kompozycja, ale sposób przygotowania deseru ten sam. 

To deser, który podobno powstał w restauracji Hungry Monk w Wielkiej Brytanii, której już nie ma. Deser jest, do tego jest uwielbiany i znany na całym świecie. Latem desery na zimno, wychłodzone jak lody smakują najlepiej. Myślę, że gdyby podobne desery można było jadać w kawiarniach to byłyby równie popularne jak lody.

W składzie mojego jest kajmak, czekolada, konfitura rabarbarowa, spód ciasteczkowy, też mascarpone, wszystko to, co lubimy. Każdą z warstw można dowolnie zmieniać, i to jest urok tego deseru. Zamiast konfitury można użyć świeżych owoców, cienkie plasterki truskawek też smakowałyby świetnie. Trzeba pamiętać, że deser musi być wychłodzony i przechowywany w lodówce.  
















































Składniki:


na formę okrągłą o średnicy 20cm


300g ciasteczek zbożowych, zmielonych na drobno

80g masła

szczypta soli

250g mascarpone

80g serka śmietankowego typu Philadelphia, ja użyłam serka  "Twój Smak"

90g gorzkiej czekolady, połamanej na kawałki

20g mlecznej czekolady, do posypania

2 łyżeczki ekstraktu z wanilii

3 laski rabarbaru

3 plus 4 czubate łyżki cukru pudru

1 puszka masy krówkowej albo kajmakowej


jak zrobić:

formę wyłóż papierem do pieczenia.

W rondelku roztop masło, kiedy będzie już spienione dodaj rozdrobnione ciasteczka, szczyptę soli, dokładnie wymieszaj. Masę wyłóż na spód formy, dobrze dociśnij, kiedy wystygnie wstaw do zamrażalnika na 20 minut, aż będzie zupełnie twarda.

Masę kajmakową przełóż do małego garnka, delikatnie podgrzej i wymieszaj, żeby była luźna i gładka. Kiedy wystygnie, wyłóż na spód z ciasteczek, wyrównaj i wstaw do lodówki.

Roztop czekoladę w kąpieli parowej: na garnku z mała ilością wody ustaw żaroodporną albo metalową miskę, wsyp do niej połamaną czekoladę, podgrzewaj nie mieszając, aż czekolada zmięknie.

Mascarpone utrzyj trzepaczką z 4 czubatymi łyżkami cukru pudru. Połowę przełóż do roztopionej czekolady, dobrze wymieszaj. Drugą połowę wymieszaj z ekstraktem waniliowym.

3 laski rabarbaru pokrój na 0.5cm kawałki, wrzuć je na patelnię i krótko smaż z 3 czubatymi łyżkami cukru pudru, kiedy puści sok, zwiększ gaz i zredukuj płyn, zostaw do wystygnięcia.

Wyjmij blaszkę z lodówki, na warstwę kajmakową wyłóż masę czekoladową, wyrównaj, na niej ułóż wysmażony rabarbar, a następnie masę waniliową. Posyp wierzch startą czekoladą mleczną. 

Blaszkę włóż do lodówki na 3-4 godziny, żeby deser dobrze związał, podawaj schłodzony.