niedziela, 17 listopada 2019

rogaliki krucho - drożdżowe z makiem

Temat rogalików u mnie ciągle aktualny. Dzisiaj zrobiłam trochę inne ciasto, po raz pierwszy krucho - drożdżowe, co do którego miałam wiele wątpliwości. Wydawało mi się, że jak kruche to nie drożdżowe, i odwrotnie. Okazuje się, że kombinacja jest bardzo udana, to chyba najlepsze ciasto na rogaliki z nadzieniem. Jest bardzo delikatne, jak drożdżowe, jednocześnie zachowuje cechy ciasta kruchego, jego maślaną kruchość.
Kiedy robiłam nadzienie makowe, zapachniało Świętami, a może zamiast tradycyjnego makowca takie właśnie zgrabne rogaliki zrobić? Polukrowane smakują i wyglądają obłędnie.




















składniki:
na 20 rogalików

250g mąki orkiszowej jasnej
szczypta soli
20g świeżych drożdży
100ml śmietanki kremówki 30% ( może być też 36% )
130g masła roztopionego, letniego

nadzienie:

200g maku mielonego ( użyłam gotowego, z paczki )
200ml wrzącego mleka
100g cukru
2 łyżki rumu
2 łyżki miodu
garść orzechów włoskich, posiekanych
kilka daktyli drobno pokrojonych

lukier:

50-60g cukru pudru
1 łyżka gorącej wody, może być też sok z cytryny





jak zrobić:

mąkę wsyp do miski, dodaj pokruszone drożdże, szczyptę soli, śmietanę i roztopione masło. Wymieszaj, a potem wyrób ciasto na gładkie; ja robiłam to ręcznie, ciasto jest elastyczne, bardzo przyjemnie się je wyrabia. Zawiń w folię spożywczą i włóż do lodówki na 30 minut. 

nadzienie:
w czasie kiedy ciasto się wychładza przygotuj nadzienie. W garnuszku podgrzej mleko z cukrem, wsyp mak, gotuj przez kilka minut, aż spęcznieje i zgęstnieje, dodaj resztę składników, na samym końcu rum, wymieszaj i zostaw, aż wystygnie i zgęstnieje.



Po 30 minutach wyjmij ciasto z lodówki, podziel na 2 części, każdą rozwałkuj na okrągły placek o grubości około 3 mm. Podziel, jak pizzę, na 8 części - trójkątów, nałóż dużą, czubatą łyżeczkę nadzienia u podstawy, a potem zwijaj od podstawy do wierzchołka, formując rogalik. Ułóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, piecz w piekarniku rozgrzanym do 200' przez około 20 minut, aż będą złociste na wierzchu ( możesz posmarować z wierzchu rozbełtanym jajkiem, będą bardziej złociste ). Lukruj kiedy przestygną.

Dobrze ubij cukier puder z odrobiną wody albo soku z cytryny, na kremowa konsystencję, posmaruj wierzch rogalików, poczekaj, aż lukier zastygnie i podawaj. 

UWAGA: zamroziłam polukrowane rogaliki, po rozmrożeniu są idealne, świeżutkie, lukier zostaje elastyczny i lśniący.







3 komentarze:

  1. Moja Teściowa i Babcia robią takie same rogaliki. Są wyborne!

    OdpowiedzUsuń
  2. z tego ciasta piekę od lat kulebiaki i makowce, używam przepisu ze starej książki "kuchnia staropolska". jest super, tzn. ciasto :D

    OdpowiedzUsuń