piątek, 11 listopada 2022

Rogaliki krucho drożdżowe z nadzieniem morelowo migdałowym z nutą Jack Daniels

W tym roku Dzień Niepodległości złapał mnie w najbardziej gorącym okresie warsztatowym. Nie miałam czasu na upieczenie rogali marcińskich, kupiłam gotowe, bo rogale muszą być, i były pyszne.

A jednak rogale domowej roboty mnie męczyły, postanowiłam zrobić maleńkie, mini rogale, czyli rogaliki. Zagniotłam ciasto kruche z drożdżami, z masłem i kremówką, no i przygotowałam nadzienie. Z makowym już robiłam, uwielbiam je, ale chciałam spróbować czegoś innego. Padło na nadzienie morelowo migdałowe. To cudowny duet, morele i migdały, jeżeli dodacie do tego nadzienia odrobinę naturalnej esencji migdałowej dobrej jakości i odrobinę Jack Daniels albo brandy, będzie jeszcze lepsze. Kroplę tego samego alkoholu dodałam też do lukru, rogaliki smakują obłędnie, wyjątkowo.

Zapytacie, co to za ciasto to krucho drożdżowe. Sama nie wiem, nie wiem na czym polega jego wyjątkowość, ale jest niesamowitej jakości, kruche, maślane, chrupiące, cudowne, no i idealnie komponuje się z dzisiejszym nadzieniem. Do tego, ciasto nie musi wyrastać, nie musimy czekać na nie przez godzinę czy dłużej, musi się jedynie wychłodzić w lodówce. 

Te rogaliki można zrobić w miarę szybko, są przepyszne,  to bardzo udany przepis, warto go zachować na szczególne okazje, a może wypróbujcie go już w ten weekend? 






































































Składniki:

na 16 rogalików


300g mąki pszennej typ 480, plus trochę więcej do podsypania

szczypta soli

20g drożdży świeżych

130g masła roztopionego, przestudzonego

100ml śmietany kremówki 30% albo 36%

2 łyżki cukru pudru

1 żółtko


1 żółtko do posmarowania wierzchu


100g cukru pudru

1 łyżka Jack Daniels (można pominąć, zastąpić sokiem z cytryny)

letnia woda


nadzienie:

150g moreli, pokrojonych na duże kawałki

2 kubki mielonych migdałów (kubek to 250ml)

3 duże łyżki cukru pudru

1 łyżeczka naturalnego ekstraktu migdałowego

1-2 łyżki Jack Daniels albo brandy (opcjonalnie)

Uwaga: jeżeli nadzienie jest za wilgotne, możesz dodać więcej mielonych migdałów albo 2 łyżki mąki kokosowej

Uwaga: jeżeli ciasto jest za luźne, bo żółtko było duże, dodaj odrobinę więcej mąki


jak zrobić:

mąkę wymieszaj z solą i cukrem, dodaj pokruszonej drożdże, wymieszaj, teraz dodaj śmietanę, roztopione przestudzone masło i żółtko, zagnieć gładkie, elastyczne ciasto. Jeżeli jest za luźne, dodaj odrobinę więcej mąki. Uformuj dysk, zawiń w folię spożywczą, włóż do lodówki na około 30-40 minut.

nadzienie:

pokrojone morele zalej gorącą wodą, wody nalej tylko tyle, żeby przykryła morele, odstaw na 20-30 minut. Migdały zmiel na grubą mąkę. Morele odsącz, jeżeli nie wypiły prawie całej wody, jeżeli wody jest tylko trochę na dnie, zostaw ją, zmiel w malakserze na mokrą masę, mogą w niej zostać cząstki. Dodaj migdały, ekstrakt migdałowy, cukier i alkohol (jeżeli dodajesz), wymieszaj dobrze, odstaw.

Ciasto podziel na dwie części, każdą rozwałkuj na okrągły placek o grubości 3mm. Nożem podziel go na 8 części jak pizzę, podstawę delikatnie natnij nożem po środku, u podstawy każdego trójkąta nałóż dużą porcję nadzienia, zwijaj od podstawy ku wierzchołkowi, uformuj rogalik i ułóż go na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. To samo zrób z resztą trójkątów, a potem z drugą częścią ciasta. Rogaliki powinny się zmieścić na jednej blaszce. Żółtko wymieszaj z odrobiną wody, posmaruj rogaliki przy pomocy pędzla. Piecz w 200' przez około 18-20 minut, do zrumienienia.


Po wystygnięciu pokryj lukrem (opcjonalnie).

lukier:

wszystkie składniki utrzyj w misce na krem o konsystencji gęstej śmietany. Posmaruj rogaliki lukrem, zostaw aż lukier zastygnie.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz