niedziela, 22 maja 2022

Paj z rabarbarem i sernikiem, inaczej

 Wiecie, że rabarbar to warzywo, a dokładnie bylina? Ma jeszcze inną nazwę, rzewień, ale znamy go pod nazwą rabarbar. Dlaczego dziwi to, że to warzywo? Przecież używamy w kuchni wielu warzyw, i rzadko nas dziwi to, że nazywamy je warzywami. Jednak rabarbar najczęściej jest łączony ze smakami słodkimi, przyzwyczailiśmy się, że jest składnikiem deserów, i stąd trudno nam zakwalifikować go do grupy, w której mamy ziemniaki czy marchew. Do tego, to co zjadamy to ogonki liściowe, nie łodygi jak pewnie większość myśli. Ale koniec już wstępu biologicznego, a raczej botanicznego. 

Lubię rabarbar w moich działaniach kulinarnych, bo ma piękną barwę, a jego kwaśność świetnie się komponuje ze słodkim smakiem, a nie jest tajemnicą, że wypieki to moja ulubiona działka Lubię go z dodatkiem, oprócz cukru oczywiście, cynamonu i kardamonu. Parę lat temu uczestniczyłam w warsztatach prowadzonych przez świetnego kucharza z Łodzi i nauczyłam się od niego, że jeżeli chcesz stłumić kwaśny smak któregoś ze składników, dodaj sok z cytryny, kwas zabijasz kwasem. Tak też zrobiłam i nadzienie rabarbarowe smakowało fantastycznie.

Niedziela do południa, jeżeli macie podstawowe składniki do ciasta kruchego i jeszcze rabarbar, bo większość z nas ma biały ser gdzieś tam z lodówce, to zachęcam to upieczenia tego ciasta, do popołudniowej kawy paj będzie cudowny. Sposób złożenia też uprościłam, nie trzeba bawić się w kratkę, wystarczy szerzej rozwałkować ciasto, a potem zawinąć brzeg do środka. Wygląda pięknie, smakuje świetnie, jeszcze lepiej z kulką lodów waniliowych. Jeszcze dwa słowa wyjaśnienia słowa paj, czy po angielsku pie, ciasto, tarta. która jest pokryta ciastem i ma dużo nadzienia, tradycyjnie nazywa się w angielskim pie, tak jak apple pie... :) 

























Składniki:

na formę 26cm


320g mąki pszennej 

160g masła o temperaturze pokojowej

szczypta soli

2 jajka i 1 żółtko

100g cukru pudru


200g białego sera śmietankowego albo pełnotłustego

2 łyżeczki ekstraktu waniliowego

4-5 łyżek cukru pudru, albo więcej, jeżeli chcecie bardziej słodko


500g rabarbaru

2 łyżeczki cynamonu

1 łyżeczka kardamonu

2 łyżki mąki ziemniaczanej

2 łyżki soku z cytryny

szczypta soli

cukier


jak zrobić:

mąkę wymieszaj z solą, dodaj cukier puder, wymieszaj. Dodaj pokrojone na kawałki masło, szybko rozetrzyj z mąką, wbij jajka i żółtko, zagnieć gładkie elastyczne ciasto. Jeżeli jest za suche, dodaj odrobinkę wody, ale proporcje są takie, że powinno dać się zagnieść idealnie. Zawiń w folię spożywczą, włóż do lodówki na 30 minut.

Przygotuj masę sernikową: dobrze ubij wszystkie składniki na gładki, puszysty krem, najlepiej mikserem.

Rabarbar umyj i osusz, nie obieraj, pokrój na 1cm kawałki. Przełóż do miski, wymieszaj z przyprawami i sokiem z cytryny za wyjątkiem cukru, cukrem zasyp rabarbar na wierzchu. Kiedy odlejesz płyn zgromadzony na dnie, wymieszaj wszystko jeszcze raz, przed nałożeniem na masę serową.

Formę wyłóż papierem do pieczenia. Ciasto rozwałkuj na placek większy niż forma, brzegi powinny zwisać poza brzegi po przeniesieniu do formy (na zdjęciu). Na spód nałóż krem sernikowy, rozprowadź równo na całej powierzchni. Na wierzchu rozsyp rabarbar z przyprawami, odsączony, bez soku, który oddał. Brzegi ciasta załóż do środka, przykrywając częściowo nadzienie, trochę jak w galette. Piecz w 180' przez około 40 minut, aż ciasto będzie mocno złociste. Tartę możesz podawać lekko ciepłą, z lodami waniliowymi będzie jeszcze lepsza.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz