Najczęściej warsztaty z polskiej kuchni organizujemy dla tych, którzy o niej pojęcia nie mają, często gości zagranicznych, którzy chcą spróbować dań tradycyjnych, takich które znamy z dzieciństwa, czy od rodziców, dziadków. Niewielu z nas na co dzień robi pierogi z kapustą i grzybami czy golonki albo żurek, te potrawy jemy najczęściej od święta, skorygujcie mnie proszę, jeśli jestem w błędzie. A wracając do warsztatów, przed każdymi kolejnymi tak na wszelki wypadek robię sobie powtórkę z polskiej kuchni.
Dzisiaj, w ramach ćwiczeń, na obiad będą pierogi z kaszą gryczaną i cebulką, taki obiad z mąki i kaszy, a to zwykle mamy pod ręką.
Składniki:
ciasto:
500g mąki pszennej
1/2 kubka ciepłego mleka zmieszanego z 1/2 kubka ciepłej wody ( według tych proporcji można powiększać ilości składników )
szczypta soli
nadzienie:
200g kaszy gryczanej prażonej ugotowanej na sypko
1 średnia cebula pokrojona w drobną kostkę
2 łyżki oliwy, 1 łyżka masła
sól, pieprz
szczypta gałki muszkatołowej
3 - 4 duże łyżki tłustego białego sera ( opcjonalnie, ja nie miałam )
Jak zrobiłam:
ciasto:
Mąkę wymieszałam z solą, dolewając mleko z wodą mieszałam, aż składniki się połączyły. Jeżeli masa jest za sucha, można dodać odrobinę więcej wody. Wyrobiłam elastyczne ciasto; wyrabiałam przez około 8 minut. Odłożyłam na 20 minut pod przykryciem, żeby odpoczęło.
Rozwałkowałam na 2mm podsypując mąką, wycięłam kółka; kółka mają średnicę 5 - 7cm, w zależności od tego, jakie duże pierogi chcemy robić.
nadzienie:
Ugotowałam kaszę na sypko. Podsmażyłam cebulkę na oliwie z masłem na złoty kolor. Wymieszałam cebulkę z kaszą, teraz można dodać tłusty biały ser, doprawić solą, pieprzem i gałką muszkatołową.
Łyżeczkę nadzienia nakładałam po środku wykrojonych krążków, zlepiałam dokładnie brzegi, można zrobić ozdobne szczypanki i układałam na blacie wysypanym mąką, żeby się nie przykleiły.
W dużym garnku zagotowałam osoloną wodę, wkładałam po kilka i gotowałam około 4 minuty od wypłynięcia. Wyjmowałam ostrożnie łyżką cedzakową. Najlepsze są podsmażone na maśle.
Witaj. Promujemy przepisy blogerów. Może zechciałabyś dodać swojego bloga do naszego Katalogu Smaków? Dołącz do nas, a nie pożałujesz :)
OdpowiedzUsuńW razie jakichkolwiek pytań pisz na: kontakt@katalogsmakow.pl
Pozdrawiamy serdecznie, www.katalogsmakow.pl