wtorek, 11 czerwca 2019

Polskie Wina vol.6 w SPOT. Poznań, 8 czerwiec 2019


Trudno uwierzyć, że to już rok minął...i znowu spotykamy się w SPOT. na kolejnej już, 6-ej edycji wspaniałego wydarzenia winiarskiego Polskie Wina.
Winiarstwo polskie rozwija się imponująco, co roku przybywa winnic, mamy ich już blisko pół tysiąca, i producentów win, których liczba 10 lat temu wynosiła zaledwie 26, a w roku 2018 wpisanych do ewidencji było aż 197! Wino wytwarza się w Lubuskim, na Podkarpaciu, ale też na Mazurach, Pomorzu, a nawet w Wielkopolsce. Winiarze zachwycają coraz to lepszymi, ciekawymi, zaskakującymi czasami trunkami, a pytania, o to, czy my w ogóle mamy dobre polskie wina słyszę, na szczęście, coraz rzadziej, polskie wina stają się modne i coraz bardziej poszukiwane.
Miałam zaszczyt i ogromną przyjemność uczestniczyć w degustacji komentowanej 30 najlepszych polskich win, wyselekcjonowanych przez Macieja Nowickiego i Lechosława Olszewskiego,  połączonej z wyszukanym menu składającym się z pięciu dań. Degustację prowadził Maciej Nowicki / Ferment. Pismo o winie. /, menu przygotował Jakub Hamankiewicz / szef kuchni Affogato w Łodzi /. Po degustacji miała miejsce premiera win z Winnicy Wieliczka Jantar 2018 i Winnicy Turnau Riesling 2018.
Z roku na rok poziom najlepszych polskich win jest coraz wyższy i coraz bardziej wyrównany. Trudno było zdecydować, które z wyboru degustacyjnego najlepiej pasuje do dań z karty Jakuba Hamankiewicza. Dania, mam wrażenie, doskonale współgrały z winami, to ogromna zasługa i talent szefa kuchni. Świeże i lekkie, oparte na doskonałych produktach potrawy, w których starannie dobrane subtelne smaki oddawały charakter polskich win, a te z kolei podkreślały smak potraw. Wyszukana lekkość, tak bym określiła styl Jakuba Hamankiewicza, zarówno smaki potraw, które proponuje, jak i charakter jego pracy, precyzja bez stresu i napięcia. Z przyjemnością zaglądałam do kuchni żeby podejrzeć przygotowywanie dań, widziałam ekipę Spotu: Karolinę Wajman odpowiedzialną za koordynację całego wydarzenia, Tonasza Kramera za logistykę, Michała Azarewicza, Olgę Krotecką, Artura Kropaczewskiego i Mikołaja Jędrzejaka, którzy uśmiechnięci i spokojni działali pod wodzą szefa kuchni.
SPOT. niezmiennie robi wrażenie, swoim wystrojem, szczególnym klimatem, stylem, no i ludźmi z nim związanymi, a to wszystko dzięki Monice Sadowskiej i Agnieszce Bulić, twórczyniom tego miejsca. Myślę, że taka impreza jak Polskie Wina nie zaistniała by, albo nie z taką mocą, gdyby nie to miejsce, ogromne gratulacje!

Zaczynamy!
Zajmujemy miejsca.










Są i producenci win.








Kuchnia na pełnych obrotach. Na początek taki smaczek, groszek cukrowy...palcami..



Małgorzata Opala, najlepsza!




Pierwszy set.












Kolej na prezentacje producentów.






Pierwsze danie: troć fiordowa wędzona z sałatką z ziemniaka z kiszonym koprem i musem z maślanki z koperkiem. Słoność dania domaga się słodyczy, stąd najlepszą parą wydaje się GostArt 2018 Winnicy Gostcharze, albo Różowe Musujące 2017 Dworu Sanna.







Jakub opowiada...



A już po chwili w kuchni przygotowuje się kolejne danie, po wstępie z groszku i troci będzie szparag...






Zmiana win, Alicja i Dawid napełniają kieliszki.







Sesja fotograficzna, dopiero po niej degustacja. Veloute z białych szparagów, zielony szparag z kruszonką z czarnego chleba i czarnuszki, i konfitowany biały szparag. 
Poziom win w tej kategorii wysoki i wyrównany, zdania co do tego najlepszego wśród ekspertów podzielone...



Przepiękna prezentacja dania.



Tymczasem w kuchni.


Talerze w piecu.



Kolejny set win, wina białe, pomarańczowe i różowe.



Kulbin z kremowym risotto z selera. To jedna z najlepszych polskich ryb. Jej kremowość i strukturę wydobywa smażenie na maśle, a z win Pinot Blanc Ornage 2018 z Winnicy Miłosz, też Pinot Gris 2018 z Winnicy Wzgórza Trzebnickie.












Talerze już ciepłe, polędwica wołowa również. Będzie podana z młodą marchwią w anyżowej emulsji maślanej z cytrusami, do całości ziemniak z koperkiem.
A wina, oczywiście, czerwone, to już czwarty set.















Za najlepsze wino do tego dania uznano Zweigelt 2016 z Winnicy Skarpa Dobrska, też różowe Regent z Winnicy Jakubów. Producent prezentuje wino.



W kuchni przygotowania do podania deseru.









Będą truskawki i rabarbar na kremie z rozmarynowym lodem, kolej na wina słodkie. Wszystkie wina wybrane do tego deseru świetnie się z nim komponowały, cydr Bzik 2018 z Winnicy Wieliczka, do którego powstania przyczynił się kot, też Riesling 2018 z Wzgórz Trzebnickich, Resereve 2017 z Winnicy Kojder, i te coraz słodsze, Raisins z Winnicy Płochockich 82g cukru, Wino lodowe z Winnicy Turnau 2017 ponad 150g i Solaris 2018 z Winnicy Jakubów.
Polskie wina słodkie są na bardzo wysokim poziomie, Maciej Nowicki twierdzi, że ciekawsze niż kanadyjskie.





















I to już koniec degustacji! Czas na podziękowania, wielkie brawa dla Jakuba Hamankiewicza, gratulujemy!! Brawa dla polskich winiarzy!!!











Były też premiery, Winnica Turnau zaprezentowała Riesling 2018.





Winnica Wieliczka przedstawiła Jantar 2018, wino pomarańczowe w butelce opatrzonej piękną etykietą.










Każdego roku wydarzenie Polskie Wina w SPOT. jest ciekawsze i bogatsze. Polskie winiarstwo to już prężna, rozwijająca się dynamicznie dziedzina, nie tylko liczba winnic rośnie, powiększa się obszar przez nie zajmowany. Dzięki wydarzeniom w SPOT. organizowanym z takim rozmachem możemy tego doświadczać, a przede wszystkim cieszyć się smakiem polskich win. Gratulujemy SPOT., dziękujemy i czekamy na Polskie Wina vol.7/2020 w SPOT.! A tak przy okazji, nazwę "SPOT. to EAT" warto rozwinąć do "SPOT. to EAT and DRINK Polish wine".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz