Moje ulubione pieczywo śniadaniowe to zdecydowanie rogaliki, croissanty bardzo lubię, wszelkiego rodzaju bułeczki również, ale chyba jeszcze bardziej lubię drożdżowe, mocno maślane rogaliki.
Kiedy je piekę, część zjadamy natychmiast, jeszcze ciepłe, a resztę, po wystudzeniu, zamrażam, a potem podpiekam przed jedzeniem. Te rogaliki świetnie nadają się do zamrażania, jest idealnej wielkości, a po rozmrożeniu czy podpieczeniu wyglądają i smakują jak świeżo upieczone.
Przepis jest wyjątkowo prosty i szybki, a biorąc pod uwagę efekt, czyli doskonałe jakościowo i smakowo pieczywo, zaliczam go do moich ulubionych i najbardziej udanych przepisów. Mam go w kuchni pod ręką, kiedy kończy się jedna porcja rogalików natychmiast zabieram się za pieczenie kolejnej.
Z tej ilości składników można zrobić 12 średniej wielkości rogalików, czasami, kiedy mam ochotę na mniejsze, robię z tych proporcji 16 sztuk, wtedy kroję każdą ćwiartkę rozwałkowanego na placek ciasta nie na 3 trójkąty, a na 4.
Składniki :
na 12 średnich albo 16 mniejszych sztuk
170ml mleka letniego
32g cukru plus 1 łyżeczka jeżeli robisz rozczyn z drożdży świeżych
6g soli
10g drożdży świeżych, albo 1 czubata łyżeczka suchych
1 jajko
60g miękkiego masła
390g mąki pszennej typ 480 plus 1 łyżka do rozczynu z drożdży świeżych
1 jajko do posmarowania wierzchu
jak zrobić:
jeżeli używasz drożdży świeżych, wymieszaj je z mlekiem, dodaj dodatkową łyżeczkę cukru i 1 łyżkę mąki, wymieszaj dobrze i odstaw w ciepłe miejsce, aż rozczyn zacznie pracować. Jeżeli używasz drożdży suchych, nie musisz robić rozczynu, po prostu wymieszasz składniki.
Gotowy rozczyn wymieszaj z cukrem, solą, jajkiem i masłem, do tej mieszaniny dodaj mąkę, wymieszaj, a kiedy zbierzesz wszystkie składniki w całość, wyjmij ciasto na blat i zacznij wyrabiać ręką. Jeżeli używasz drożdży suchych, wsyp je razem z resztą składników do mleka, wymieszaj, a potem dodaj mąkę i postępuj tak, jak w przypadku drożdży świeżych.
Ciasto wyrabiaj przez około 3-4 minuty, jeżeli jest za suche możesz dodać 1-2 łyżki wody, jeżeli za mokre 1-2 łyżki mąki. Wyrabiaj ciasto przez około 10 minut, uformuj kulę i zostaw ją na blacie przykrytą miską; to daje czas, żeby gluten zaczął pracować.
Posyp blat lekko mąką, rozwałkuj ciasto na okrągły placek o średnicy 39-40cm i grubości 5-6mm. Podziel ciasto na 12 równych części, krojąc je najpierw na ćwiartki, a potem każdą na 3 części.
Uformuj rogaliki zwijając trójkąty ciasta od szerszej podstawy aż do czubka. Ułóż ja na blaszce wyłożonej papierem, przykryj folią spożywczą i odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na 1 godz. Rogaliki podwoją objętość i będą puszyste. Po tym czasie posmaruj wierzch każdego jajkiem rozbełtanym z odrobiną wody przy pomocy pędzla. Piecz w piekarniku rozgrzanym do 180' przez 20-22 minuty, aż będą mocno złociste z wierzchu. Po chwili przełóż na kratkę, żeby nie zaparowały.
O tak, takie rogaliki są idealne na śniadanie.
OdpowiedzUsuń