sobota, 13 listopada 2021

Gęś konfitowana

 Gęś, a dokładniej noga gęsi.

Pomimo, że nie jem mięsa, robię kaczkę i gęś konfitowaną, zazwyczaj na Święta albo w listopadzie, a kiedy już zrobię, zjadam odrobinę, bo tak lubię ten sposób przyrządzania. Konfitowanie to francuska metoda polegająca na powolnym gotowaniu mięsa w tłuszczu. Może to być tłuszcz gęsi, a dla kaczki kaczy, oczywiście, ja używam dobrego oleju rzepakowego. Wcześniej, przed gotwaniem, naciera się mięso przyprawami, okłada ziołami, tymiankiem czy rozmarynem, liśćmi laurowymi, potem zalewa ciepłym tłuszczem i na wolnym ogniu gotuje przez około 2 godziny, aż mięso będzie mięciutkie.

Konfitowane mięso jest wilgotne, mięciutkie, wyjątkowe. Można je przechowywać w tłuszczu, wtedy nie wysycha, nie starzeje się. Ta metoda jest doskonała nie tylko ze względu na jakość mięsa, jest też bardzo wygodna na kucharza, nie musisz smażyć mięsa, co zwykle kończy się czyszczeniem kuchenki, oby tylko, myciem często przypalonej patelni. Konfitowanie jest bezproblemowe, potrzebujesz jednego garnka z olejem, proces przebiega na wolnym ogniu pod przykryciem, żadnego brudzenia.




















Składniki:

nogi gęsi, ja użyłam 4


około 1l oleju rzepakowego, tyle, żeby przykryć mięso

3-4 liście laurowe

pieprz w kulkach - 1 łyżka

sól

kilka gałązek świeżego rozmarynu

kilka gałązek świeżego tymianku

2-3 łyżki suszonego tymianku

5-6 dużych ząbków czosnku


jak zrobić:

udka gęsie ułóż w naczyniu, natrzyj solą, obłóż przyprawami, marynuj przez kilka godzin a najlepiej przez  przez noc. Tłuszcz podgrzej, jeżeli używasz oleju tak samo, powinien delikatnie pyrkotać i nie bulgotać za mocno. Ręcznikami papierowymi delikatnie osusz mięso i zdejmij trochę przypraw, włóż nogi do tłuszczu, powinny być całkowicie zanurzone. Zostaw w tłuszczu ząbki czosnku, liście laurowe, kulki pieprzu i gałązki ziół. Gotuj na małym ogniu, powoli, ok. 2 godzin. Kiedy mięso jest miękkie przy nakłuciu zakończ gotowanie, mięso jest gotowe, możesz podawać. Zanurzone w czystym tłuszczu mięso można długo przechowywać. Jeżeli mięso jest jasne, przed podaniem możesz je zrumienić na patelni lub pod opiekaczem. Polecam opiekacz albo piekarnik, skóra jest delikatna i może przywrzeć do patelni. Tradycyjnym dodatkiem do confit, są ziemniaki smażone na gęsim smalcu z natką pietruszki i czosnkiem. Ja zrobiłam to, co uwielbiam, bułeczki drożdżowe błyskawiczne. Wiecie, że takie bułeczki, albo lekko słodkie brioszki z mięsem smakują rewelacyjnie? Najlepiej z pasztetem z wątróbki kaczej, to moje ulubione, ale z udem gęsi lekko pokrojonym też będą doskonałe.

Przepis na bułeczki będą w następnym poście.

 














Brak komentarzy:

Prześlij komentarz