Pracuję nad kuchnią bezglutenową, nie trudno się domyślić, że w perspektywie warsztaty. Oczywiście, można znaleźć mnóstwo potraw naturalnie niezawierających glutenu. Ja postanowiłam powalczyć z potrawami mącznymi, bo to one są wyzwaniem. Brak glutenu jest dużą przeszkodą w zrobieniu ciasta na makaron, pierogi czy kluski. Gluten to spoiwo, dzięki któremu ciasto się klei, jest plastyczne i elastyczne. Mąki bezglutenowe, ryżowa, gryczana, owsiana i inne sypią się i kruszą; w pierwszej chwili po połączeniu z wodą i zagnieceniu ciasta jest ono elastyczne, myślisz, że zachowa się podobnie do tradycyjnego ciasta, ale już kiedy zaczynasz je wałkować widzisz, że rwie się i klei do blatu, ale wcale nie jest spójne i plastyczne.
Są sposoby na poprawienie elastyczności ciasta bezglutenowego, można dodać do niego babkę plesznik albo siemię lniane, też gumę guar. Tego ostatniego nie próbowałam, ale dwa poprzednie świetnie zdają egzamin. W dzisiejszych rogalikach znajdziecie babkę plesznik, ciasto jest zdecydowanie mniej plastyczne niż to glutenowe, ale daję się wałkować i formować, a co najważniejsze, nie łamie się, albo tylko trochę.
Składniki:
na około 25 sztuk
100g sera białego
1 jajko
50g masła, roztopionego
170g mleka, może być roślinne
240g mąki bezglutenowej: może być 80g kukurydzianej, 80g ryżowej, 80g owsianej, ja nie miałam owsianej, użyłam gryczanej
7g suchych drożdży (1 opakowanie)
20g łusek babki jajowatej
2 łyżki cukru
szczypta soli
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżka octu
1 jajko rozbełtane do posmarowania
powidła śliwkowe - nadzienie - może być inna konfitura
gorzka czekolada, opcjonalnie
Jak zrobić:
biały ser rozgnieć widelcem na gładki, dodaj jajko, masło, cukier, wymieszaj, potem dodaj mąki wymieszane z suchymi drożdżami, proszkiem do pieczenia i solą. Wymieszaj wszystko dokładnie w misce łyżką, przykryj miskę i odstaw do wyrośnięcia na około godzinę, ciasto powinno podwoić objętość.
Dodaj ocet, zagnieć ciasto bardzo dobrze, jeżeli się klei, podsyp mąką, wyrabiaj, aż ciasto będzie zwarte i elastyczne, nie powinno kleić się do dłoni.
Wysyp blat mąką. Ciasto podziel na 4 części, jedną rozwałkuj na okrągły placek o grubości 2-3mm, podziel na trójkąty. U podstawy każdego nałóż kleks powideł, możesz też dodać kilka malutkich kawałków czekolady. Zwiń rogalik posuwając się od podstawy do czubka. Dociśnij czubeczek, żeby się nie rozkleił. Układaj na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, zostawiając odstępy między rogalikami.
Przykryj i odstaw do ponownego wyrośnięcia jeszcze na 30 minut. Posmaruj jajkiem roztrzepanym z odrobiną wody albo mleka.
Piecz w 180' przez około 25 minut, powinny być złociste.
Uwielbiam takie rogaliki.
OdpowiedzUsuńTo mam nadzieję, że je zrobisz i dasz znać, co sądzisz o tym przepisie :)
Usuń