sobota, 20 marca 2021

Marokańskie naleśniki Beghrir z dziurkami

 Od zawsze chciałam spróbować zrobić te naleśniki, aż dzisiaj w końcu się za to zabrałam, i zrobiłam.

Naleśniki z dziurkami Beghrir, tradycyjne w kuchni marokańskiej. W składzie ciasta jest i proszek do pieczenia i drożdże, stąd dziurki. A co do dziurek, warunkiem ich powstania jest właściwa konsystencja ciasta. Ciasto musi odpocząć przez co najmniej 10-15 minut, powinno też mieć lekką konsystencję. Jeżeli ostatecznie jest za gęste, trzeba dodać trochę wody i zostawić jeszcze na 10 minut.

To bardzo delikatne i leciutkie naleśniki, najczęściej smaży się je z jednej strony, co też ma wpływ na ich lekkość. Jada się je na słodko, chociaż do dań wytrawnych też smakują doskonale. Jeżeli na słodko, to najlepiej z syropem z masła i miodu, też marokańskim, i najlepiej kiedy jest jeszcze gorący. Proporcje składników syropu podaję na końcu przepisu. Koniecznie spróbujcie je zrobić, może nawet jutro na śniadanie, jutro niedziela, można trochę więcej czasu spędzić w kuchni i przygotować coś pysznego. 

Naleśniki po wystudzeniu można układać jeden na drugim, nie skleją się. Można je również mrozić.













Składniki:

na 6-8 naleśników, liczba zależy od wielkości


2 kubki (kubek to 250ml) letniej wody

1 kubek semoliny

1/2 kubka mąki pszennej

1 łyżeczka cukru

1 łyżeczka soli

2 łyżeczki proszku do pieczenia

1 łyżeczka drożdży suchych






Jak zrobić:

wymieszaj suche składniki: obie mąki, sól, cukier i proszek do pieczenia. Drożdże dobrze wymieszaj, a właściwie ubij trzepaczką w wodzie. Dodawaj stopniowo suche składniki do wody z drożdżami, cały czas ubijaj trzepaczką, aż masa będzie zupełnie gładka i bardzo dobrze ubita. Przykryj miskę i odstaw na około 10-15 minut. Ciasto jest gotowe, kiedy na wierzchu pojawi się delikatna pianka. 

Rozgrzej patelnie nieprzywierającą, możesz ja wcześniej delikatnie natłuścić olejem albo masłem, przecierając ręcznikiem papierowym. Kiedy będzie bardzo ciepła wylej porcję ciasta, ja to robiłam nabierką, nie ruszaj patelnią, nie rozprowadzaj niczym, czekaj spokojnie, aż ciasto samo się rozleje. Wielkość naleśnika zależy od ilości wylanego ciasta, ale nie może go być za dużo, bo placek będzie za gruby.

Czekaj, aż pojawią sią dziurki, a potem kiedy wierzch nie będzie już surowy, Naleśnik jest gotowy w około 2 minuty. Zdejmuj i podawaj.

Syrop:

masło i miód w równych proporcjach rozgrzej w rondelku tak, żeby zawrzał. Polewaj naleśniki natychmiast.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz