niedziela, 10 stycznia 2016

wegetariańskie pulpety z pieczonego bakłażana i czerwonej soczewicy w pomidorach

Bakłażan w kuchni bliskowschodniej jest niezbędny. W naszych sklepach również jest warzywem powszechnie dostępnym, wydawałoby się więc, że w polskim menu pojawia się często. A jednak, kiedy prowadzę warsztaty kulinarne i jednym z produktów jest bakłażan, słyszę mnóstwo pytań i wątpliwości, co do jego przygotowania, w stylu: 'W końcu się dowiem, co tak naprawdę zrobić z tym bakłażanem. '
A z bakłażanem można zrobić wszytko, marynować, grillować, smażyć i w końcu piec; roladki, sałatki czy pulpety, tak można go przyrządzić po podstawowej obróbce. Wszystko to są potrawy zdrowe i dietetyczne, warto korzystać z nich na co dzień.










Składniki:

pulpety:
na 12 sztuk

1 duży bakłażan
1 kubek czerwonej soczewicy
garść czarnych oliwek, grubo posiekanych
3 łyżki płatków owsianych
1-2 łyżek oliwy virgin
1 ząbek czosnku, przeciśnięty przez praskę
1 duża łyżka pasty Tahini
1 duża łyżka mielonych migdałów 
sól, pieprz
pieprz cayenne

sos:

2 łyżki oliwy virgin
1 puszka pomidorów bez skórki
1 ząbek czosnku, posiekany
sól









Jak zrobiłam:

Bakłażana przekroiłam na pół, środek nacięłam nożem w kilku miejscach, żeby szybciej się upiekł. Ułożyłam na blaszce, przykryłam folią i piekłam w 200' C aż był miękki, około 25 - 30 minut.
Ostudziłam, potem wyjęłam łyżką miąższ.
Czerwoną soczewicę dokładnie opłukałam. Ugotowałam do miękkości, przez 20 minut. Wystudziłam. 
Bakłażana i ciecierzycę razem szybko zblendowałam, zostawiając grubsze części. Dodałam płatki owsiane, czosnek, oliwę, oliwki, mielone migdały i pastę Tahini, wymieszałam, doprawiłam solą, pieprzem i cayenne. Odstawiłam na chwilę, żeby płatki spęczniały i masa zgęstniała.
Uformowałam kulki o średnicy 2.5 - 3cm, ułożyłam je na blaszce wyłożonej papierem i piekłam w 180' C przez 20 - 25 minut, przewracając je po połowie czasu ostrożnie na drugą stronę. Po wystygnięciu pulpety będą twardsze, trzeba dać im chwilę na uzyskanie właściwej konsystencji.

sos:

Rozgrzałam oliwę na patelni, wrzuciłam pomidory pokrojone na kawałki razem z pulpą, smażyłam, aż sos się zredukował. Dodałam czosnek i doprawiłam solą, podgrzewałam jeszcze przez chwilę. 
Pulpety podałam na gęstym sosie pomidorowym.











1 komentarz:

  1. Robiłam coś podobnego z kaszą jaglaną,wprawdzie miałam problem uformować pulpety,ale smak masy z bakłażanem był nieziemski:)

    OdpowiedzUsuń