piątek, 29 lipca 2022

Ciasto kruche z powidłami, orzechami włoskimi, bezą i kruszonką

 Niezależnie od tego, ile mam pracy, warsztatów czy innych zajęć, w moim domu ciasto musi być. Tego lata królują ciasta drożdżowe, które kiedyś były moją piętą Achillesową, a teraz należą do ulubionych wypieków, albo warstwowe ciasta, takie jak pleśniak czy skubaniec, albo podobne do niego.

Od dłuższego już czasu słoik powideł śliwkowych czekał na wykorzystanie. Nie jadam śniadań, od dwóch lat jestem na poście przerywanym i zaczynam jeść późno popołudniu, a wtedy to już nie pora na pieczywo z powidłami, nie mam więc kiedy ich zjeść, a przecież powidła są cudowne do wypieków. I tak zrodził się pomysł na moje ciasto. Powidła i orzechy świetnie pasują do siebie, a z kolei beza doskonale dodaje słodyczy lekko kwaśnym śliwkom, całość wyszła doskonale, to chyba moje ulubione ciasto tego lata, chociaż dzięki powidłom jest bardziej jesienne, ale czy to ma znaczenie? Żadnego, najważniejsze, że jest pyszne.

UWAGA: kubek to 250ml


























Składniki:

na blaszkę 30-31cm x 20-21cm


ciasto:

3 kubki mąki pszennej typ 500

1/2 kubka mąki krupczatki

250g zimnego masła pokrojonego na kawałki

duża szczypta soli

3/4 kubka cukru

1 duża łyżka jogurtu greckiego

2 łyżki kakao

1 łyżeczka proszku do pieczenia

6 żółtek, białka zostaw do bezy


warstwa powideł - 1 słoiczek albo więcej, jeżeli chcesz

100-150g orzechów włoskich, grubo posiekanych


beza:

6 białek

szczypta soli

3/4 kubka cukru

2 łyżki mąki ziemniaczanej

KUBEK = 250ml

jak zrobić:

wymieszaj obie mąki i sól, dodaj cukier i proszek do pieczenia, wymieszaj, dodaj pokrojone masło, utrzyj palcami, aż masa uzyska konsystencję kruszonki. Dodaj żółtka i jogurt grecki, zagnieć gładkie ciasto; jeżeli jest za suche i się kruszy, dodaj odrobinę więcej jogurtu. Ciasto podziel na 3 części, dwie jasne, każdą osobno, zawiń w folię spożywczą, włóż obie do lodówki, do trzeciej części dodaj kakao i zagnieć gładkie ciasto. Ciemne ciasto zawiń w folię spożywczą i włóż do zamrażalnika.

Po 20 minutach wyjmij jedną jasną część ciasta. Formę wyłóż papierem do pieczenia, spód dokładnie wylep ciastem, wyrównaj, nakłuj w kilku miejscach, włóż do lodówki na 20 minut. W tym czasie przygotuj bezę.

beza:

ubij białka ze szczyptą soli na sztywną pianę, pod koniec ubijania zacznij dodawać cukier porcjami, potem mąkę ziemniaczaną, ubijaj, aż piana będzie lśniąca i elastyczna, nie za długo.

Na wychłodzonym spodzie rozprowadź warstwę powideł śliwkowych. Posyp ją orzechami włoskimi. 

Na grubej tarce zetrzyj zamrożone ciemne ciasto. Posyp nim warstwę powideł i orzechów (na zdjęciu). Pianę z białek i cukru rozprowadź ostrożnie na tej warstwie. Całość posyp drugą częścią schłodzonego jasnego ciasta startego na tarce o grubych oczkach. Piecz w 180' przez około 35 minut, aż ciasto będzie złociste z wierzchu, a beza dobrze upieczona.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz