Szarlotka z papierówkami sąsiada, a nie od sąsiada, bo to papierówki, które spadły do mojego ogrodu z drzewa za płotem, czyli jego ale już moje. Nie jestem pewna, czy papierówki są najlepszym gatunkiem jabłek do szarlotki, ale jak mogły się takie cuda zmarnować? A czy jest cos lepszego jabłkowego niż szarlotka? Wracając do papierówek, nie wiem, czy się sprawdzą same dlatego zwykle mieszam je z innymi jabłkami. Tych najlepszych do szarlotek jeszcze nie ma, to gatunki jesienne, ale i tak, ciasto jest przepyszne.
Szarlotka to nie jest moje ulubione ciasto, wolę placek drożdżowy, dobry sernik czy tartę, a jeżeli szarlotka to musi spełniać wiele warunków. Po pierwsze samo ciasto musi być bardzo dobre, maślane, albo miękkie jak ucierane, albo kruche też bardzo maślane, jabłka muszą być odpowiednio miękkie, słodkie i aromatyczne przyprawami takimi jak cynamon, może wanilia albo szczypta kardamonu, całość natomiast nie może być za mało słodka. I jeszcze wierzch, albo posypany cukrem pudrem, albo pokryty lukrem.
A moja szarlotka dzisiaj jest z kruchym ciastem, bardzo maślanym, lekko chrupiącym, warstwą jabłek nie rozpadających się ale mięciutkich, cynamonowych i słodkich, z miękkim plastycznym lukrem z odrobiną whiskey na wierzchu, bo tak lubię, smakuje pysznie. Nie zapominajcie o dodawaniu szczypty soli do ciasta, to wiadomo, ale też do jabłek. Sól powoduje, że smaki są wyraziste, pełne.
To szarlotka na dzisiaj, następna będzie inna, ale równie pyszna, też zgodna z moimi upodobaniami, już mam plan.
Najbardziej lubię jeść jeszcze ciepłą, z lukrem jeszcze mięciutkim, jest taki kawałek rozpadający się na jednym ze zdjęć..
Składniki:
na blaszkę 21cm x 31cm
ciasto:
4 kubki mąki pszennej tortowej (pełne)
1 kubek cukru pudru
szczypta soli
250g masła, o temperaturze pokojowej
6 żółtek
3 duże łyżki jogurtu greckiego
2 łyżki cukru wanilinowego
jabłka:
6 dużych jabłek w miarę winnych
5-6 papierówek, moje były średniej wielkości
1 kubek cukru
2 łyżki cukru wanilinowego
szczypta soli
2-3 łyżeczki cynamonu
2 łyżki mąki ziemniaczanej
2-3 łyżki soku z cytryny
1/2 kubka mielonych migdałów
lukier: - opcjonalnie, można posypać szarlotkę cukrem pudrem
1 1/2 -2 kubki cukru pudru
2 łyżki whiskey - opcjonalnie, można dodać sok z cytryny
odrobina letniej wody
jak zrobić:
mąkę, cukier puder, sól i proszek do pieczenia wymieszaj w dużej misce, bo ciasta będzie dużo. Dodaj pokrojone na kawałki masło, rozetrzyj z suchymi składnikami, dodaj żółtka i jogurt grecki, zagnieć ciasto. Kiedy już połączysz składniki w całość, wyłóż je na blat i zagniataj przez chwilę, aż będzie elastyczne i gładkie. Ciasto ma cudowną fakturę, jest gładkie, miękkie i bardzo żółte.
Podziel ciasto na dwie części, każdą zawiń w folię spożywczą i włóż do lodówki.
Przygotuj jabłka:
obierz je ze skórki, usuń gniazda nasienne, pokrój w plasterki. Wrzuć plasterki jabłek do garnka, dodaj cukier i odrobinkę wody, gotuj na średnim ogniu, dodaj szczyptę soli i cynamon, wymieszaj, gotuj chwilę, 2-3 minuty, dodaj mąkę ziemniaczaną, wymieszaj i gotowe. Jabłka będą jeszcze lekko twardawe, nie chciałam ich rozgotować.
Blaszkę wyłóż papierem do pieczenia, połową ciasta wyklej spód formy. Ciasto nakłuj w kilku miejscach, piecz w 180' przez 10 minut, wyjmij z piekarnika nawet jeżeli spód nie będzie złocisty. Spód równo posyp mielonymi migdałami. Na migdały wyłóż jabłka.
Drugą część ciasta rozwałkuj na prostokąt, najlepiej na papierze do pieczenia przez folię spożywczą. Przenieś ciasto do blaszki, przykryj dokładnie warstwę jabłek. Nakłuj ciasto w kilku miejscach. Piecz w 180' przez około 45-50 minut, może trochę dłużej, to zależy od piekarnika. Ciasto powinno być złociste na wierzchu, wtedy jest gotowe.
Po upieczeniu możesz posypać cukrem pudrem, możesz też pokryć lukrem.
Lukier:
rozetrzyj wszystkie składniki na masę o konsystencji kwaśnej śmietany, zacznij od małej ilości płynów, potem dodawaj po odrobinie, rozcieraj. Rozprowadź na wierzchu ciasta, poczekaj, aż zastygnie i podawaj.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz