sobota, 4 czerwca 2022

Crumble po amerykańsku, czyli pandowdy z jabłkami, truskawkami i brązowym sosem karmelowym

 Kiedy pachnie już latem, no i przede wszystkim truskawkami, ja w mojej kuchni piekę i piekę, a to, co lubię piec najbardziej to placki drożdżowe, brytyjskie crumble i amerykańskie cobblery. Te ostatnie można jeść na ciepło, nawet najlepiej jest jeść je ciepłe, a to bardzo lubię. Najchętniej podpiekałabym każde ciasto czy deser, może za wyjątkiem sernika, i dodawałabym do nich kulkę albo dwie lodów. Nie robię tego tylko ze względu na kalorie...

Wracając do crumble czy cobblera, czy może być lepsze połączenie niż podpieczone owoce z kruszonka? Oczywiście, kruszonki powinno być mnóstwo, zdecydowanie więcej niż na placku, powinna pokrywać prawie całą powierzchnię, powinna być maślana i chrupiąca. 

Amerykanie mają jeszcze jedną odmianę tego deseru, pandowdy, który jest prawdopodobnie najstarszym historycznie spośród tych trzech. To deser, który był popularny w czasach kolonialnych, był też ulubionym deserem Abigail Adams, żony drugiego prezydenta Stanów Zjednoczonych Johna Adamsa, pierwszej pierwszej damy, która rezydowała i przebudowywała Biały Dom. Nazwa pochodzi od średniowiecznego słowa angielskiego "doude" - dowdy, które określało nieelegancką osobę. Bo ciasto może mieć nieporządnie ułożony wierzch z ciasta kruchego, zdecydowanie nie jest pięknie wykończone do ostatniego detalu; sok z niego wycieka, wierzch pęka, podpieczone owoce są w nieładzie. Ale za to jak smakuje! Drugi człon nazwy to "pan" czyli garnek albo naczynie, bo nie piecze się tego deseru w tradycyjnej formie do ciast.

Dzisiaj moja wersja, trochę zmodyfikowana, nowoczesna. Klasyczna była robiona z określonego gatunku jabłek, i tylko z jabłek, i z kruchego ciasta robionego według jednej określonej receptury. Moja to trochę wariacja na temat klasycznej, z jabłek i truskawek, z dodatkiem sosu brązowego, wkrótce postaram się odtworzyć tę historyczną i właściwą. 

































Składniki:

 na formę żaroodporną średniej wielkości

KUBEK = 250ml


5 kubków jabłek, obranych ze skórki, bez gniazd nasiennych, pokrojonych w kostkę

1 łyżeczka cynamonu

szczypta gałki muszkatołowej

1 łyżka cukru

1 opakowanie cukru waniliowego z naturalną wanilią


sos:

3/4 kubka brązowego cukru

1/4 kubka mąki

szczypta soli

3/4 kubka wody

1 łyżeczka soku z cytryny

1 łyżka masła


ciasto:

1 1/2 kubka mąki pszennej

szczypta soli

120g masła roztopionego

1 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia

1/4 kubka mleka 3.2%


jak zrobić:

jabłka wymieszaj z przyprawami. Przygotuj ciasto: wymieszaj mąkę z solą i proszkiem do pieczenia. Dodaj mleko i roztopione masło, wymieszaj, a potem zagnieć gładkie ciasto. Zawiń w folię spożywczą, włóż do lodówki na 30 minut.

Przygotuj sos: w rondelku wymieszaj cukier z mąką i solą, dodaj wodę, wymieszaj, podgrzewaj na małym ogniu, aż sos zgęstnieje. Kiedy uzyskasz właściwą konsystencję zdejmij z ognia, dodaj masło i wmieszaj w sos.

Owoce wyłóż na dno naczynia, rozłóż w równej warstwie. Polej sosem. Ciasto rozwałkuj na gruby, 0.4-0.5cm placek, wytnij w nim kółka o średnicy 5cm. Ułóż kółka na warstwie owoców tak, żeby pokryły całą powierzchnię. Piecz w 180' przez około 40 minut, aż ciasto będzie złociste. Przed podaniem powinno trochę przestygnąć, podawaj na ciepło z kulką lodów. 









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz