wtorek, 9 lutego 2021

Burgery z buraka i jaglanki wegańskie

Burgery buraczane już kiedyś robiłam, wszyscy je pokochali. Dzisiejsze są nieco zmienione, ulepszone, lepiej doprawione, o ciekawszej konsystencji i składzie. Nie są trudne, przygotowanie jest w miarę proste, trzeba jednak opanować gotowanie kaszy jaglanej. Wiem, że jest wiele osób, dla których ugotowanie kaszy to wyzwanie, rozumiem to, bo trochę czasu mi zajęło zdobycie tej umiejętności, tym bardziej, że nie jestem szczególną wielbicielką kaszy. 

O gotowaniu kaszy.

Ugotowanie jaglanki na sypko to użycie mniejszej ilości wody, w proporcjach 1 kubek sypkiej kaszy na 1.5 kubka wody (kubek to pojemność 250ml). W burgerach lepiej sprawdza się kasza kleista, dobrze łączy wszystkie składniki kotleta warzywnego. Żeby taką ugotować, proporcje wody do kaszy trzeba zwiększyć, na 1 kubek kaszy użyć 2.5 kubka wody. Kaszę dokładnie płukać na sicie przed gotowaniem; przelewać ją wodą tak długo, aż woda będzie zupełnie czysta. Trzeba ją też przelać wrzątkiem, żeby straciła gorzki smak. Odpowiednią ilość osolonej wody zagotować w rondelku, wsypać opłukaną i przelaną wrzątkiem kaszę, doprowadzić wodę do wrzenia, zamieszać kaszę raz, zmniejszyć ogień do bardzo małego i gotować pod przykryciem przez 15 minut. Uwaga, nie mieszaj kaszy podczas gotowania! Kasza wchłonie całą wodę, wtedy odkryj rondel, pozwól kaszy odparować i gotowa. To kasza wilgotna i kleista. Żeby ugotować kaszę na sypko robisz to w taki sam sposób, tylko ilość wody jest mniejsza o 1 kubek, czyli na 1 kubek sypkiej kaszy weź 1.5 kubka wody, to dla przypomnienia.

Burgery podawaj z musztardą albo majonezem, z korniszonem, papryką, pomidorem i czerwoną cebulą, co kto lubi, albo wszystko razem!
























Składniki:

na około 18 burgerów:


3 średnie buraki surowe, obrane, starte na tarce o grubych oczkach

1 duża cebula czerwona, drobno pokrojona

3 duże ząbki czosnku, rozgniecione

1 kubek kaszy jaglanej sypkiej

3 łyżki sosu sojowego

2 łyżeczki kminu rzymskiego mielonego

3 łyżeczki ziaren kolendry roztartej w moździerzu

2 łyżeczki pieprzu cayenne

1 łyżeczka imbiru w proszku

1 łyżeczka papryki słodkiej

garść liści kolendry, posiekanych

3/4 kubka ziaren słonecznika, uprażonych

2 łyżki oliwy

sól, pieprz

ziarna sezamu do posypania






jak zrobić:

ugotuj kaszę jaglaną; zwykle gotuję kaszę na sypko, ale w burgerach lepiej sprawdzi się bardziej kleista: opłucz kaszę na sitku, aż woda będzie czysta. Przelej ją wrzątkiem, w rondelku zagotuj 2 1/2 kubka osolonej wody, wrzuć kaszę, doprowadź do wrzenia, zamieszaj, zmniejsz ogień na bardzo mały, przykryj i gotuj przez 15 minut. Po tym czasie odkryj, ostudź kaszę.

Upraż ziarna słonecznika na suchej patelni. 

Wymieszaj kaszę ze startym burakiem, wyrób masę ręką jak mięso na kotlety mielone. Dodaj wszystkie przyprawy z listy składników, poza ziarnami sezamu, którymi posypiesz burgery z wierzchu przed pieczeniem. Spróbuj smak, dopraw solą i pieprzem. Uformuj zgrabne kotleciki, powinny być takie duże, żeby zmieściły się w małej bułce, o średnicy około 5-6cm. Ułóż je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Posyp ziarnami sezamu. Piecz w piekarniku rozgrzanym do 180' przez około 30 minut, aż będą delikatnie przypieczone z wierzchu i od spodu.


orkiszowe bułeczki do burgerów:

na 8 bułek

450g mąki orkiszowej jasnej

70g oleju słonecznikowego

30g drożdży świeżych

2 czubate łyżki cukru

1 łyżka siemienia lnianego mielonego wymieszanego z 3 łyżkami wody

250ml mleka roślinnego plus trochę więcej do posmarowania wierzchu przed pieczeniem, ja użyłam migdałowego

szczypta soli

ziarna sezamu, mak - opcjonalnie, do posypania


jak zrobić:

rozczyn:

podgrzej mleko, żeby było letnie, wrzuć pokruszone drożdże, 1 łyżkę cukru i 1 łyżkę mąki. Odstaw, aż zaczną pracować, na około 15 minut. 

W misce wymieszaj mąkę z solą, 1 łyżką cukru, dodaj olej słonecznikowy, siemię lniane z wodą, po środku wlej rozczyn drożdżowy. Wymieszaj, wyrabiaj mikserem, najlepiej końcówką - hakiem, przez 10 minut. Przełóż ciasto do natłuszczonej miski, przykryj folią spożywczą, odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około godzinę. Podziel ciasto na 8 części, uformuj bułeczki, ułóż je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia zostawiając odstępy między nimi. Przykryj ściereczka, odstaw do napuszenia na 25 minut. Posmaruj wierz mlekiem przy pomocy pędzla silikonowego, posyp makiem albo sezamem.

Rozgrzej piekarnik do 180', piecz bułeczki przez 15 - 20 minut, powinny być złociste na wierzchu. Moje nie są, to wina piekarnika, w trakcie wymiany.









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz