środa, 10 lutego 2021

Włoski chleb tostowy

Chleb tostowy, niby nic wielkiego, a jednak. Właściwie to go nie lubię, to taki pusty, nudny chleb. Wolę pieczywo żytnie, albo bułki.. powinnam napisać "wolałam", bo tak było, do czasu odkrycia tego przepisu i upieczenia tego włoskiego pieczywa w domu.

Śniadanie może być najprzyjemniejszym posiłkiem w ciągu dnia, dla wielu osób takie właśnie jest. Można je jeść w miarę bezkarnie, bo przed nami cały dzień i z pewnością uda się spalić te kalorie. Co innego późny obiad czy kolacja, te właściwie, według dietetyków najlepiej pominąć. Dla mnie, muszę to przyznać, przez całe życie obiad to główny posiłek, do tego jadam go bardzo późno, nawet o 22-ej. Przy moim trybie życia, pracy do późnego wieczora i aktywnym, też sportowo dniu, pora nie wpływa znacząco na moją wagę, nie zmieniam więc moich nawyków. Przy innym trybie życia, innych godzinach pracy, z pewnością śniadanie byłoby tym głównym posiłkiem.

Jajka, owoce czy płatki, to wszystko jest pyszne, ale najpyszniejsze jest rano dobre pieczywo. Zastanawiałam się, dlaczego pieczywo tostowe jest tak popularne na śniadanie, i myślę, że kubki smakowe po obudzeniu rano nie są jeszcze gotowe na intensywne smaki. Łagodne pszenne bułki czy chleb pozwolą im dojść do siebie, by potem mogły rozpoznawać mocne i wyraziste smaki. Lubię śniadania w hotelach, podobno goście hotelowi kojarzą hotel z menu śniadaniowym, więc jest ono ważne. Pamiętam, w którym hotelu podają dobre bułki czy croissanty, ale takie pieczywo, tostowe, mięsiste, maślane w smaku, o chrupiącej skórce, a po opieczeniu całe chrupiące jadłam tylko we Włoszech i Francji. Kiedy upiekłam ten chleb, jego smak i zapach przypomniały mi tamte śniadania. Doskonały ten przepis.














Składniki:

na 1 chleb tostowy

wielkość foremki 30cm x 10cm, można użyć odrobinę krótszej i szerszej


500g mąki pszennej 0, naszej TYP 500

250g mąki manitoba, albo innej pszennej o dużej zawartości glutenu

10g świeżych drożdży

40g roztopionego masła

15g soli

około 400ml wody

60g cukru





Jak zrobić:

rozpuść drożdże w wodzie. Wymieszaj mąki, dodaj sól i cukier, po środku wlej masło, potem wodę z drożdżami. Zamieszaj, zacznij wyrabiać ciasto. Jeżeli jest za suche, dodaj na samym początku trochę więcej wody, jeżeli za wilgotne - podsyp mąką. W trakcie wyrabiania zwijaj ciasto i uderzaj nim o blat, i znowu zwijaj i uderzaj. Wyrabianie powinno trwać 10 minut, aż ciasto będzie gładkie i elastyczne. Kiedy będzie gotowe uformuj z niego wałek o długości ok. 1 metr. Złóż go na pół, zapleć obie części jedna dookoła drugiej. Przenieś ciasto do podłużnej formy keksówki 30cm x 10cm wysmarowanej masłem. Ugnieć, żeby dobrze przylegało do spodu. Wstaw do zimnego piekarnika na czas wyrastania - 2 godziny. Podwoi objętość. Wyjmij, rozgrzej piekarnik do 200' i piecz chleb przez 45'. Po upieczeniu postaraj się jak najszybciej przenieść na kratkę, żeby nie parował, bo nie będzie chrupiący. Krój dopiero jak wystygnie.









 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz