środa, 2 grudnia 2020

Szarlotka gryczana, bezglutenowa i wegańska

 Niby sezon szarlotkowy wraz z nadejściem zimy się kończy albo przygasa, ale szarlotki lubimy przecież przez cały rok. Dobre polskie jabłka są dostępne przez cały rok, jeżeli do dobrego nadzienia zrobimy dietetyczne ciasto, całość bez białego cukru i z tłuszczem roślinnym, taki deser możemy w miarę bezkarnie jadać od czasu do czasu. Od kiedy zaczęłam zwracać uwagę na każdy składnik w gotowaniu i dbać o jego jakość, zmieniłam całkowicie nawyki żywieniowe, i chyba już nie umiem złapać kupionego gdzieś pączka czy drożdżówki i zjeść..może i bym zjadła, ale samopoczucie po byłoby nieciekawe.

No i tak, ciasto zrobiłam z mąki gryczanej, jest więc bezglutenowe, użyłam oleju kokosowego, jako słodzika ksylitolu, a do masy z jabłek syropu z agawy. Szarlotka jest raczej łatwa i szybka w przygotowaniu, jeżeli macie problem z ułożeniem kratki na wierzchu, pomińcie ten etap, możecie z całego ciasta zrobić grubszy spód, albo zamiast pasków na kratkę powycinać dowolne kształty i rozłożyć na wierzchu, deser będzie równie pyszny.












składniki:


na blaszkę o wymiarach 27cm x 21cm


ciasto kruche:

2 1/2 kubka mąki gryczanej, plus jeszcze trochę

1/2 kubka mąki ryżowej

1/4 kubka ksylitolu

szczypta soli

200g oleju kokosowego

1 żółtko (opcjonalnie, jeżeli chcecie aby były wegańskie pomińcie)

zimna woda, trochę


masa jabłkowa:

6-7 dużych dobrych jabłek, obranych ze skórki, bez gniazd nasiennych, pokrojonych w kawałki

1-2 łyżeczki ekstraktu waniliowego

szczypta soli

1/2 - 1/3 kubka syropu z agawy - w zależności od tego, jak słodkie ciasta lubicie

jeżeli jabłka są mało kwaśne, można dodać trochę soku z cytryny


krem daktylowy:

8-10 daktyli namoczonych w letniej wodzie

1/2 kubka płatków migdałowych

2 łyżki syropu klonowego

szczypta soli


kilka listków mięty, opcjonalnie














jak zrobić:

połącz mąki, dodaj szczyptę soli i ksylitol, wymieszaj, dodaj tłuszcz, połącz z mąką szczypiąc palcami, a potem szybko wyrób gładkie ciasto, Jeżeli jest za suche i składniki nie chcą się łączyć, dodaj odrobinę zimnej wody, tyle, żeby dało się wyrobić. Zawiń w folię spożywczą i włóż na 15 minut do lodówki.

Wrzuć jabłka do średniego garnka, dodaj syrop z agawy, gotuj na małym ogniu, aż się rozpadną, na początku możesz dodać odrobinę wody, żeby się nie przypaliły. Gotuj tak długo, aż woda odparuje, dodaj wanilię, szczyptę soli i ewentualnie sok z cytryny. Wymieszaj, w masie mogą zostać cząstki jabłek, wystudź.

Odsącz daktyle, dodaj migdały i syrop klonowy, zblenduj na papkę.

Wyjmij ciasto, podziel na 3/4 i 1/4. Większą częścią wylep spód formy wyłożonej papierem do pieczenia, nakłuj w kilku miejscach, podpiecz w piekarniku rozgrzanym do 180' przez 15-20 minut, aż będzie jasnozłocisty, spód będzie się jeszcze podpiekał przy pieczeniu całości. Mniejszą część cienko rozwałkuj na kawałku papieru do pieczenia i włóż do lodówki - będzie łatwiej zdejmować paski ciasta.

Pokryj spód masą daktylową, na nią wyłóż masę jabłkową. Wyrównaj, posyp posiekaną miętą. Wyjmij ciasto na kratkę z lodówki, potnij w paski o szerokości ok. 2cm. Delikatnie odklejaj paski, układaj w kratkę na warstwie jabłek. Piecz w piekarniku rozgrzanym do 180' przez ok.20 minut, aż wierzch będzie delikatnie złocisty.









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz