czwartek, 1 listopada 2018

szarlotka orkiszowa w kratkę z orzechami

Szarlotka to ciasto, z którym można eksperymentować bez końca.
Kiedy chcę sama siebie trochę oszukać, i wierzyć, że ciasto jest zdrowe i dietetyczne, a miewam takie momenty, sięgam po mąkę orkiszową ciemną i cukier brązowy albo trzcinowy.
Mąka orkiszowa jest nie tylko lepsza dietetycznie, wpływa również na smak ciasta. Lubię tę jej lekko orzechową nutę, która świetnie pasuje do smaku cynamonowych jabłek, a którą podkreślają dodane na spód mielone orzechy włoskie. Też brązowy cukier o delikatnie karmelowej nucie dobrze się komponuje z całością.
Sama nie wiem, którą szarlotkę wolę, tę jasną waniliową, klasyczną, czy ciemną, orzechową i bardziej wytrawną, sami zdecydujcie.


















składniki:

na blaszkę okrągłą o średnicy 27 - 28cm

ciasto:

200g mąki orkiszowej ciemnej BIO TYP 1850
250g mąki pszennej TYP 550
spora szczypta soli
130g cukru brązowego
1 opakowanie cukru wanilinowego
5 żółtek
160g zimnego masła, pokrojonego w kawałki

zimna woda – w zależności od potrzeby

około 80g mielonych orzechów włoskich

nadzienie:

1.5kg jabłek, obranych i pokrojonych w plasterki
80-100g cukru, z zależności od tego, jak kwaśne są jabłka
cynamon
kardamon
1 cukier wanilinowy
sok z cytryny – opcjonalnie
2 łyżki mąki ziemniaczanej - opcjonalnie

cukier puder do posypania – opcjonalnie







Jak zrobić:
połącz  obie mąki, dodaj sól, rozetrzyj palcami z kawałkami masła na masę o konsystencji kruszonki. Wsyp cukier brązowy i wanilinowy, dodaj żółtka i szybko zagnieć elastyczne ciasto. Jeżeli jest za suche, dodaj odrobinę bardzo zimnej wody. Zawiń w folię spożywczą i włóż do lodówki na co najmniej godzinę.


Obrane i pokrojone jabłka włóż do garnka, dodaj cukier i przyprawy i smaż na małym ogniu, aż zmiękną. Jeżeli puszczą za dużo soku, podgrzewaj, żeby się zredukował. Możesz też dodać mąkę ziemniaczaną, żeby jabłka zgęstniały. Jeżeli owoce są bardzo słodkie, dodaj sok z cytryny.
Formę do tarty o średnicy 27 – 28cm wyłóż papierem do pieczenia. Ciasto podziel na dwie części, 2/3 i 1/3. Mniejszą włóż do lodówki, a większą pokrój na plasterki i wylep nimi spód i boki formy o średnicy 27-28cm. Nakłuj spód w kilku miejscach i włóż do zamrażalnika, żeby był zupełnie twardy.
Kiedy będzie już zamrożony, podpiecz go w 180’C przez 20 – 25 minut, aż będzie lekko złocisty.
Podpieczony spód wysyp mielonymi orzechami, a potem wyłóż jabłka w równej warstwie. Mniejszą część ciasta rozwałkuj na placek o grubości 2 mm, pokrój w 1.5 – 2cm paski. Z pasków ułóż kratkę na jabłkach. Piecz w 180’C przez 30 – 40 minut, aż wierzch będzie lekko złocisty.
Możesz podawać na zimno i gorąco, możesz też posypać cukrem pudrem. 





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz