wtorek, 11 czerwca 2019

Polskie Wina vol.6 w SPOT. Poznań, 8 czerwiec 2019


Trudno uwierzyć, że to już rok minął...i znowu spotykamy się w SPOT. na kolejnej już, 6-ej edycji wspaniałego wydarzenia winiarskiego Polskie Wina.
Winiarstwo polskie rozwija się imponująco, co roku przybywa winnic, mamy ich już blisko pół tysiąca, i producentów win, których liczba 10 lat temu wynosiła zaledwie 26, a w roku 2018 wpisanych do ewidencji było aż 197! Wino wytwarza się w Lubuskim, na Podkarpaciu, ale też na Mazurach, Pomorzu, a nawet w Wielkopolsce. Winiarze zachwycają coraz to lepszymi, ciekawymi, zaskakującymi czasami trunkami, a pytania, o to, czy my w ogóle mamy dobre polskie wina słyszę, na szczęście, coraz rzadziej, polskie wina stają się modne i coraz bardziej poszukiwane.
Miałam zaszczyt i ogromną przyjemność uczestniczyć w degustacji komentowanej 30 najlepszych polskich win, wyselekcjonowanych przez Macieja Nowickiego i Lechosława Olszewskiego,  połączonej z wyszukanym menu składającym się z pięciu dań. Degustację prowadził Maciej Nowicki / Ferment. Pismo o winie. /, menu przygotował Jakub Hamankiewicz / szef kuchni Affogato w Łodzi /. Po degustacji miała miejsce premiera win z Winnicy Wieliczka Jantar 2018 i Winnicy Turnau Riesling 2018.
Z roku na rok poziom najlepszych polskich win jest coraz wyższy i coraz bardziej wyrównany. Trudno było zdecydować, które z wyboru degustacyjnego najlepiej pasuje do dań z karty Jakuba Hamankiewicza. Dania, mam wrażenie, doskonale współgrały z winami, to ogromna zasługa i talent szefa kuchni. Świeże i lekkie, oparte na doskonałych produktach potrawy, w których starannie dobrane subtelne smaki oddawały charakter polskich win, a te z kolei podkreślały smak potraw. Wyszukana lekkość, tak bym określiła styl Jakuba Hamankiewicza, zarówno smaki potraw, które proponuje, jak i charakter jego pracy, precyzja bez stresu i napięcia. Z przyjemnością zaglądałam do kuchni żeby podejrzeć przygotowywanie dań, widziałam ekipę Spotu: Karolinę Wajman odpowiedzialną za koordynację całego wydarzenia, Tonasza Kramera za logistykę, Michała Azarewicza, Olgę Krotecką, Artura Kropaczewskiego i Mikołaja Jędrzejaka, którzy uśmiechnięci i spokojni działali pod wodzą szefa kuchni.
SPOT. niezmiennie robi wrażenie, swoim wystrojem, szczególnym klimatem, stylem, no i ludźmi z nim związanymi, a to wszystko dzięki Monice Sadowskiej i Agnieszce Bulić, twórczyniom tego miejsca. Myślę, że taka impreza jak Polskie Wina nie zaistniała by, albo nie z taką mocą, gdyby nie to miejsce, ogromne gratulacje!

Zaczynamy!
Zajmujemy miejsca.


Są i producenci win.
Kuchnia na pełnych obrotach. Na początek taki smaczek, groszek cukrowy...palcami..Małgorzata Opala, najlepsza!
Pierwszy set.
Kolej na prezentacje producentów.


Pierwsze danie: troć fiordowa wędzona z sałatką z ziemniaka z kiszonym koprem i musem z maślanki z koperkiem. Słoność dania domaga się słodyczy, stąd najlepszą parą wydaje się GostArt 2018 Winnicy Gostcharze, albo Różowe Musujące 2017 Dworu Sanna.Jakub opowiada...A już po chwili w kuchni przygotowuje się kolejne danie, po wstępie z groszku i troci będzie szparag...


Zmiana win, Alicja i Dawid napełniają kieliszki.Sesja fotograficzna, dopiero po niej degustacja. Veloute z białych szparagów, zielony szparag z kruszonką z czarnego chleba i czarnuszki, i konfitowany biały szparag. 
Poziom win w tej kategorii wysoki i wyrównany, zdania co do tego najlepszego wśród ekspertów podzielone...Przepiękna prezentacja dania.Tymczasem w kuchni.


Talerze w piecu.Kolejny set win, wina białe, pomarańczowe i różowe.Kulbin z kremowym risotto z selera. To jedna z najlepszych polskich ryb. Jej kremowość i strukturę wydobywa smażenie na maśle, a z win Pinot Blanc Ornage 2018 z Winnicy Miłosz, też Pinot Gris 2018 z Winnicy Wzgórza Trzebnickie.
Talerze już ciepłe, polędwica wołowa również. Będzie podana z młodą marchwią w anyżowej emulsji maślanej z cytrusami, do całości ziemniak z koperkiem.
A wina, oczywiście, czerwone, to już czwarty set.Za najlepsze wino do tego dania uznano Zweigelt 2016 z Winnicy Skarpa Dobrska, też różowe Regent z Winnicy Jakubów. Producent prezentuje wino.W kuchni przygotowania do podania deseru.

Będą truskawki i rabarbar na kremie z rozmarynowym lodem, kolej na wina słodkie. Wszystkie wina wybrane do tego deseru świetnie się z nim komponowały, cydr Bzik 2018 z Winnicy Wieliczka, do którego powstania przyczynił się kot, też Riesling 2018 z Wzgórz Trzebnickich, Resereve 2017 z Winnicy Kojder, i te coraz słodsze, Raisins z Winnicy Płochockich 82g cukru, Wino lodowe z Winnicy Turnau 2017 ponad 150g i Solaris 2018 z Winnicy Jakubów.
Polskie wina słodkie są na bardzo wysokim poziomie, Maciej Nowicki twierdzi, że ciekawsze niż kanadyjskie.

I to już koniec degustacji! Czas na podziękowania, wielkie brawa dla Jakuba Hamankiewicza, gratulujemy!! Brawa dla polskich winiarzy!!!Były też premiery, Winnica Turnau zaprezentowała Riesling 2018.

Winnica Wieliczka przedstawiła Jantar 2018, wino pomarańczowe w butelce opatrzonej piękną etykietą.


Każdego roku wydarzenie Polskie Wina w SPOT. jest ciekawsze i bogatsze. Polskie winiarstwo to już prężna, rozwijająca się dynamicznie dziedzina, nie tylko liczba winnic rośnie, powiększa się obszar przez nie zajmowany. Dzięki wydarzeniom w SPOT. organizowanym z takim rozmachem możemy tego doświadczać, a przede wszystkim cieszyć się smakiem polskich win. Gratulujemy SPOT., dziękujemy i czekamy na Polskie Wina vol.7/2020 w SPOT.! A tak przy okazji, nazwę "SPOT. to EAT" warto rozwinąć do "SPOT. to EAT and DRINK Polish wine".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz