niedziela, 25 października 2020

Wegańskie drożdżówki szwedzkie z nadzieniem z masła orzechowego i cynamonem

 Szwedzkie drożdżowki z cynamonem Kanelbullar to wypiek popularny w Ameryce Północnej i Europie Północnej, w krajach skandynawskich. W Szwecji jada się je w czasie przerwy w pracy zwanej fika, do kawy, której pije się tam bardzo dużo. Kanelbullar to najbardziej lubiane ciastko, można je kupić wszędzie, a fika to rytuał, obyczaj społeczny, który pozwala na relaks i nabranie sił do dalszej pracy, to czas na życie towarzyskie. Amerykanie też kochają drożdżówki cynamonowe, chociaż nazywają je po prostu cinnamon rolls. Magia tej bułeczki to połączenie świeżego ciasta drożdżowego z cynamonem i dużą ilością cukru, lukru albo posypki. Chociaż szwedzkich Kanelbullar z filiżanką kawy można spróbować w sklepach Ikea, to ja zachęcam do zrobienia ich, bo tylko wtedy poczujecie zapach świeżych bułeczek prosto z pieca. 

Obecnie wiele osób jest na diecie wegańskiej, inni z kolei mają nietolerancję laktozy, nie jadają nabiału, też jajek, a wszyscy powinniśmy unikać białego cukru, dlatego proponuję wersję wegańską słynnych bułeczek Kanelbullar, bez masła i mleka, z odrobiną tylko białego cukru, a przepis jest tak dobry, że bułeczki nie mogą się nie udać. Oryginalny krem z masła z cynamonem i cukrem zastąpiłam kremem z masła orzechowego, zakochacie się. Dzień Cynamonowej Bułeczki już za nami, to 4 października, tym bardziej, pieczemy, Kanelbullar cynamonowe, jesienią jak znalazł.














składniki:

na 12 dużych albo 14-16 małych bułeczek

500g mąki pszennej orkiszowej jasnej 

25g drożdży świeżych albo 1 opakowanie suchych

250ml ciepłego napoju migdałowego

50g cukru

80g oleju kokosowego




nadzienie: 

3 duże łyżki miękkiego masła orzechowego

60g syropu z agawy

szczypta soli

2-3 łyżki napoju migdałowego




jak zrobić:

w rondelku lekko podgrzej napój migdałowy, wkrusz do niego drożdże, dodaj 1 łyżeczkę cukru i 1 łyżkę mąki. Wymieszaj szybko, odstaw na 10-15 minut, aż drożdże zaczną pracować, a rozczyn podwoi objętość. Do miski wsyp resztę mąki, dodaj roztopiony przestudzony olej kokosowy, resztę cukru, wymieszaj, a potem wyrabiaj ok.10 minut, aż ciasto będzie gładkie i elastyczne. Przełóż do natłuszczonej miski, zakryj folią spożywczą i odstaw w ciepłe miejsce na ok. 60 minut, aż podwoi objętość.

Przygotuj krem: w rondelku delikatnie podgrzej masło orzechowe, dodaj syrop z agawy, wymieszaj, dodaj odrobinę napoju migdałowego, tyle, żeby krem był miękki i dawał się rozsmarować. Krem powinien być chłodny przed smarowaniem.

Wyrośnięte ciasto rozwałkuj na duży cienki prostokąt. Rozsmaruj krem orzechowy na całej powierzchni, zostawiając margines 1cm bez kremu. Teraz stojąc twarzą do dłuższego boku prostokąta złóż go na trzy, zakładając części jedna na drugą. Uzyskasz mniejszy prostokąt trzywarstwowy o powierzchni 1/3 prostokąta wyjściowego. Zaczynając od krótszego boku, pokrój go na paski o grubości około 1cm. Każdy pasek skręć, a potem zwiń w drożdżówkę, koniec wkładając od spodu do środka.






Ułóż je na blaszce wyłożonej papierem, zostaw odstępy. Przykryj ściereczką i odstaw na 20 minut do napuszenia. Posyp cynamonem, piecz przez 20-25 minut, aż będą złociste.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz