piątek, 25 października 2019

membrillo casero, pigwa domowej roboty na słodko, twarda marmolada na sposób hiszpański

Czas na pigwę trwa już od września i trochę jeszcze potrwa, i dlatego szybko chcę się podzielić moim, może nie do końca moim, odkryciem hiszpańskiego sposobu na ten owoc. Czy wiecie, że pigwa ma niską zawartość cukru, za to jest tak bogata w pektyny, że do zrobienia przetworów nie trzeba używać żadnych zagęszczaczy.
Wracając do odkrycia, zostałam obdarowana pokaźną porcją membrillo casero, w tłumaczeniu z hiszpańskiego pigwa domowej roboty, rodzajem twardej marmolady z pigwy zrobionej według hiszpańskiej receptury, i naprawdę się nią zachwyciłam.
Hiszpanie jadają mambrillo casero do serów, a właściwie do jednego Arzua-Ulloa, ale można oczywiście podać ją do innego dobrego sera, i to połączenie jest doskonałe, szczególnie po posiłku, na dobre zamknięcie. Jest świetna do mięs, na śniadanie do białego pieczywa, a ja podjadam sobie membrillo w ciągu dnia, kiedy ogarnia mnie ochota na słodycze. Twarda marmolada pokrojona w małe kosteczki jest świetną słodką przekąską, i tłumaczę sobie, że to owoc, owoc zdrowy, więc można.
Przepis jest naprawdę łatwy, a rezultat wyjątkowo efektowny, korzystajcie!
Zdjęcia reportażowe, niestety dostałam tylko kilka, poglądowe, dokumentacja etapów produkcji.


















składniki:

pigwa
cukier

ilości ustalamy w trakcie przetwarzania

jak zrobić:

umyte pigwy włóż do garnka, zalej wodą, doprowadź do wrzenia a potem zmniejsz ogień i gotuj przez około 45 minut. Ugotowane, miękkie ale nie przypalone owoce przestudź, obierz ze skórki i usuń twarde części, miąższ pokrój na kawałki.
Zważ, to ważne, bo od wagi miąższu owoców zależy, ile cukru dodasz do dalszego gotowania.
Jeżeli masz 1kg owoców dodajesz 800g cukru, czyli 80% wagi owoców to waga cukru, który dodasz.
Przekładamy miąższ do płaskiego garnka, dodajemy cukier i smażymy na małym ogniu przez około 10 minut, aż cukier się rozpuści i zintegruje z pigwą. 
Teraz przetrzyj pulpę, żeby była gładsza. Hiszpanie używają pasapure, to takie duże sito z korbką. Nie sądzę, żebyście mieli pasapure w domu, mozecie przetrzeć pulpę przez sito, albo użyć podobnego urządzenia do robienia pure ziemniaczanego.
Dalej smaż pigwę, na małym ogniu, przez około 1 godzinę, ciągle mieszając. Masa będzie ciemniała i gęstniała, a kiedy zgęstnieje na tyle, że włożona w nią łyżka będzie sama stała, kończymy gotowanie. Można ją jeszcze zblendować, ale ja lubię jak ma trochę chropowatą konsystencję. 
Wyłóż pigwę do płaskiego pojemnika, wyrównaj wierzch, przykryj i włóż do lodówki na 24 godziny. Po tym czasie będzie sztywna, jest gotowa, można ja wtedy pokroić w kostkę i podawać. 

UWAGA: mieszamy drewnianą łyżką, nigdy metalową. Pojemników używamy szklanych, ceramicznych albo plastikowych, nie metalowych.  
W membrilla casero jest tyle cukru, a cukier jest doskonałym konserwantem, że marmolada, szczególnie przechowywana w lodówce będzie dobra przez 2-3 tygodnie z pewnością.







1 komentarz:

  1. Maja, narobiłaś mi smaka I roboty ;-) a mia) am tylko pokroić i zasypać cukrem, ech

    OdpowiedzUsuń