piątek, 11 września 2015

śliwki pod orzechowo - owsianą kruszonką, czyli crumble śliwkowe

Owoce z kruszonką to najlepsza kombinacja i propozycja na jesienny deser. Jednym z owoców idealnie sprawdzających się w crumble, bo owoce i kruszonka na gorąco to deser wywodzący się z Wielkiej Brytanii, są śliwki. Dzięki całkiem konkretnym skórkom nie rozpadają się, po usmażeniu czy upieczeniu smak w nich gęstnieje i potęguje się, walorów estetycznych nie trzeba zachwalać, bo barwa śliwkowa to jedna z piękniejszych... długo by jeszcze wymieniać zalety śliwek. A śliwek w tej chwili u nas pod dostatkiem. Do tego są tanie i występują w ogromnej liczbie odmian, a więc i kształtów i odcieni.
A ja, żeby nie żałować, że nie wystarczająco korzystałam ze śliwek wtedy kiedy był na to czas, zamierzam piec, gotować, zachęcać i propagować przepisy śliwkowe tej jesieni.
Dzisiaj proponuję crumble ze śliwkami, a w polskiej wersji śliwki pod kruszonką.
Kruszonkę zrobiłam w głównej masie z mielonych orzechów włoskich i płatków owsianych, za to z niewielką ilością cukru i masła, dzięki czemu jest stosunkowo niskokaloryczna i odżywcza. Śliwki pod kruszonką mogą być propozycją na deser i na śniadanie.



Crumble przed pieczeniem.
  







Składniki:

10 - 12 śliwek
sok 1 pomarańczy albo dużej mandarynki
4 łyżki cukru brązowego
1 łyżeczka cynamonu

kruszonka:

80g mąki pszennej
80g mielonych orzechów włoskich
4 łyżki cukru brązowego
szczypta soli
4 łyżki płatków owsianych
100g masła

kilka orzechów pekan






Jak zrobiłam:

Umyte śliwki podzieliłam na ćwiartki. Wymieszałam je z cukrem, cynamonem i sokiem z cytrusa. Całość doprowadziłam do wrzenia i na małym ogniu gotowałam przez 4-5 minut. Śliwki odcedziłam i ułożyłam na spodzie żaroodpornego naczynia. Sok zostawiłam do zrobienia kruszonki.

kruszonka:
Wymieszałam suche składniki kruszonki, czyli mąkę, mielone orzechy, płatki sól i cukier, dodałam pokrojone na kawałeczki masło i 1 - 2 łyżki soku odcedzonego po ugotowaniu śliwek, zagniotłam kruszonkę. Posypałam nią śliwki ułożone w naczyniu. Kruszonkę posypałam połamanymi na kawałki orzechami pekan.

Całość piekłam w 180'C przez około 40 minut, aż wierzch się lekko zrumienił. Podawałam na gorąco, można dodać do crumble gałkę lodów albo łyżkę kwaśnej śmietany czy jogurtu greckiego.  










2 komentarze: