czwartek, 19 maja 2022

Pierożki kruche bezglutenowe z nadzieniem serowo czekoladowym

A ja ciągle poszukuję idealnej receptury na kruche ciasto bez glutenu. Jestem już blisko. Dzisiejsze wyszło świetnie, klei się doskonale i równie dobrze smakuje. W składzie zostawiłam, na razie przynajmniej, masło i jajka, jestem na etapie walki z mąkami bezglutenowymi. 

Dieta bezglutenowa jest trudna, nie tylko w gotowaniu, ale również w stosowaniu. Gluten to ten składnik ciast, chlebów, makaronów czy klusek, który uzależnia i którego nam brakuje. Pieczywo bezglutenowe jest dobrym zamiennikiem i jakoś wypełnia tę lukę, bez niego byłoby ciężko. Nie wyobrażam sobie tej diety bez pieczywa, chleba czy ciasta, stąd mój upór w poszukiwaniach dobrych przepisów. 

Moje pierożki są nie tylko ładne, są pyszne. Niestety, zbyt szybko posypałam je cukrem pudrem, goście czekali, i na zdjęciu jest tylko jeden bez. Mąki gryczana czy owsiana mają przyjemny orzechowy smak, często lepszy niż mąka pszenna. Nie są jednak tak plastyczne jak ciasto z  mąki z glutenem, i mimo, że ciasto można dobrze rozwałkować, pękają na wierzchu przy sklejaniu. To przy pierożkach pieczonych nie stanowi problemu, nadzienie ładnie się zapiekło, wierzch zrumienił, są kruche i chrupiące.





















Składniki:

na około 25 pierożków

ciasto:

200g mąki owsianej

50g mąki gryczanej

160g mąki ryżowej

150g masła miękkiego

szczypta soli

80g cukru

3 jajka 


nadzienie:

100g serka białego śmietankowego

 100g ricotty wiedeńskiej

100g cukru pudru, jeżeli lubicie bardzo słodko, albo zdecydowanie mniej słodko, możecie użyć więcej lub mniej

1 łyżeczka naturalnego ekstraktu waniliowego 

50g czekolady posiekanej

1 jajko rozbełtane z odrobiną wody do posmarowania wierzchu przed pieczeniem


jak zrobić:

wszystkie mąki wymieszaj w misce, dodaj sól i cukier, potem masło pokrojone na kawałki, rozetrzyj palcami na grubą kruszonkę. Rozbij jajka do mniejszej miseczki, żeby nie zaplątała się skorupka w cieście, dodaj je do masy, szybko zagnieć elastyczne ciasto; jeżeli jest za suche, dodaj odrobinę zimnej wody i jeszcze raz zagnieć. Zawiń w folię spożywczą i włóż na 20 minut do lodówki.

W tym czasie przygotuj nadzienie: serki dobrze rozgnieć na gładką masę widelcem, możesz też zblendować. Dodaj resztę składników i dobrze wymieszaj.

Wychłodzone ciasto podziel na 2 części. Jedną rozwałkuj na podsypanym dowolną mąką blacie, najlepiej przez folię spożywczą, bo ciasto się klei, na grubość 2-3 mm. Wytnij kółka o średnicy 10-11cm, w sumie to wielkość jest dowolna, tylko raczej nie mniejsze, bo trudno będzie je skleić. Nałóż nadzienie po środku jednej połówki krążka, drugą ją zakryj i sklej brzegi. To samo zrób z drugą częścią ciasta. Pierożki ułóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Posmaruj wierzch każdego rozbełtanym jajkiem. Piecz w 180' przez około 20 minut, aż wierzch będzie lekko złocisty. Jeszcze ciepłe posyp cukrem pudrem - opcjonalnie. Jeżeli wierzch lekko popęka, to nic nie szkodzi, to za sprawą mąki bezglutenowej.

 













Brak komentarzy:

Prześlij komentarz