niedziela, 1 listopada 2020

Rogaliki drożdżowe orkiszowe z nadzieniem daktylowo migdałowym, wegańskie, bez cukru

 Okazuje się, że ciasto drożdżowe wcale nie musi zawierać masła czy jajek, może być wegańskie, a do tego doskonałej jakości. Do tego, jako, że nie jadam cukru i nie używam go w mojej kuchni i w moich przepisach, syropy roślinne świetnie go zastępują. Ciasto jest lekkie, delikatne, pięknie wyrosło i było bardzo przyjemne w obróbce. 

























składniki:

na 25-30 rogalików, liczba zmienia się w zależności od wielkości


500g mąki orkiszowej TYP 700

25g świeżych drożdży

270ml mleka migdałowego letniego

50g syropu z agawy

90g oleju kokosowego płynnego i chłodnego






nadzienie:


10 daktyli świeżych bez pestek grubo posiekanych

150-200g migdałów

spora szczypta soli

50ml syropu z agawy albo klonowego - można użyć więcej

2-3 łyżki mleka migdałowego

2 łyżki dobrego gorzkiego kakao



polewa (opcjonalnie):


50g oleju kokosowego

50ml mleka roślinnego

30g syropu z agawy

50g wiórków kokosowych, najlepiej zmielonych, ja nie zmieliłam


jak zrobić:

drożdże rozkrusz i wymieszaj z letnim mlekiem, dodaj 1 łyżeczkę syropu i 1 łyżkę mąki, wymieszaj i odstaw w ciepłe miejsce na ok. 15 minut, aż zaczną pracować. Do dużej miski wsyp mąkę, dodaj resztę syropu, olej kokosowy i pracujący rozczyn. Wymieszaj, a potem wyrabiaj przez ok.10 minut, aż ciasto będzie gładkie i elastyczne. Przełóż do natłuszczonej miski, zakryj stretchem, odstaw w ciepłe miejsce na co najmniej godzinę, ciasto musi podwoić objętość.

Kiedy ciasto rośnie, przygotuj nadzienie. Posiekane grubo daktyle zalej kilkoma łyżkami mleka migdałowego, odstaw na kilka minut. Migdały upraż na suchej patelni, wsyp do daktyli, zblenduj. Dodaj syrop i szczyptę soli, dobrze wymieszaj. Jeżeli masa jest za sucha, dodaj więcej mleka migdałowego.

Ciasto przełóż na blat, odgazuj, rozwałkuj w prostokąt o grubości 2-3mm. Przekrój wzdłuż na pół, każdą połowę podziel na trójkąty. Nadzienie nakładaj u podstawy trójkąta, zwijaj od podstawy do wierzchołka, rogi ładnie uformuj. Rogaliki układaj na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.

Kiedy skończysz formowanie rogalików, przykryj blaszkę folią spożywczą i zostaw na ok.30 minut, aż się napuszą. Rozgrzej piekarnik do 180' i piecz rogale przez ok. 20 minut, powinny być delikatnie złociste.

Możesz je zostawić w tej postaci, bez lukru, albo przygotuj polewę. 

Miękki olej kokosowy wymieszaj z mlekiem roślinnym, dodaj syrop, ucieraj, aż masa będzie gładka. Dodaj wiórki, wymieszaj, pokryj wierzch wystudzonych rogalików. Po 1-2 godzinach polewa zastygnie.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz