środa, 11 listopada 2020

Rogaliki gryczane kruche z nadzieniem daktylowo migdałowym, bezglutenowe

 Nigdy nie myślałam, że będę piekła bez masła, mąki pszennej, bez jajek i też bez cukru. No cóż, kiedy trzeba to okazuje się, że można i to całkiem nieźle. Powiem więcej, polubiłam mąkę gryczaną, trzeba ją trochę okiełznać i oswoić. Fantastycznie łączy się z olejem kokosowym, ciasto staje się plastyczne, elastyczne, przestaje się sypać i kruszyć, nawet udało mi się uformować z niej rogaliki. Smak takiego ciasta jest głęboko orzechowy, jest wilgotne, konsystencją trochę przypomina chałwę. 

Jeżeli jesteście na diecie bezglutenowej, ale też jeżeli nie, wypróbujcie, to nic trudnego, a dietetycznie idealne; zawierają tylko cukier roślinny, tłuszcz roślinny, no i mąkę bezglutenową.




















składniki:

na 15-17 rogalików


ciasto kruche:

1 1/2 kubka mąki gryczanej, plus jeszcze trochę

1/2 kubka mąki ryżowej

1/4 kubka ksylitolu

szczypta soli

200g oleju kokosowego

1 żółtko (opcjonalnie, jeżeli chcecie aby były wegańskie pomińcie)


nadzienie:

12-14 daktyli, ja użyłam suszonych, ale mogą być świeże, bez pestek i grubo posiekanych

200g płatków migdałowych

2-3 łyżki rodzynek

2-3 łyżki syropu z agawy, może być klonowy

1 łyżeczka naturalnego ekstraktu z wanilii

Uwaga: kubek to 250ml



jak zrobić:

mąki wymieszaj, dodaj szczyptę soli i ksylitol, wymieszaj, dodaj olej kokosowy i ewentualnie żółtko, szybko zagnieć zwarte ciasto. Jeżeli jest zbyt kleiste, podsyp mąką. Uformuj kulę, zawiń w folię spożywczą i włóż do lodówki na 20 minut.

Daktyle i rodzynki namocz w miseczce w letniej przegotowanej wodzie - wody nie za dużo, tyle, żeby przykryła owoce, zostaw na ok. 15 minut. Odsącz, wodę zostaw, zblenduj razem z płatkami migdałowymi na masę o grubej konsystencji. Dodaj wanilię i syrop z agawy, wymieszaj. Jeżeli jest zbyt mokra, dodaj więcej zmielonych migdałów.


Ciasto rozwałkuj na wysypanym mąką blacie najlepiej na prostokąt (zdjęcie). Jeżeli się klei, posyp wierzch mąką. Nie może być zbyt cienkie, bo go nie oderwiesz od blatu, to inna konsystencja niż w przypadku mąki pszennej.

Pokrój na trójkąty, nałóż porcję nadzienia u nasady i zwiń rogalik ku wierzchołkowi. Ułóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, popraw kształt rogalika już na blaszce. Piecz w piekarniku rozgrzanym do 180' przez ok. 20-25 minut, aż wierzch będzie delikatnie rumiany. Kiedy będziesz je wyjmować, rogaliki będą miękkie, staną się twarde i kruche w miarę stygnięcia.

Możesz posypać cukrem pudrem, zmielonym ksylitolem albo cynamonem. 




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz