niedziela, 15 listopada 2020

Tarta na spodzie gryczano-migdałowym z kremem z jaglanki, bezglutenowa

To kolejny wypiek bezglutenowy, doskonały w smaku i konsystencji zarówno spodu jak i kremu.

Zainspirowała mnie tarta, na którą trafiłam u Dominiki Wójciak, przede wszystkim wizualnie, piękny kształt i kolory, też doborem składników. Szybko się jednak okazało, że chociaż składniki świetne, niestety nie dla mojej rodziny; orzechy laskowe odpadają, też kakao czy czekolada zabronione. Zmuszona byłam wszystko pozmieniać, ale ostatecznie tarta udała się znakomicie. Postaram się jak najdokładniej opisać sposób wykonania, śpieszę się, żeby nie zapomnieć. 
















składniki:

na podłużną formę 9cm x 33cm; można użyć formy kwadratowej, wtedy najlepiej 20cm x 20cm


spód:

1 kubek płatków gryczanych

1 kubek mielonych migdałów blanszowanych (bez skórki)

1/4 łyżeczki soli

3 łyżki oleju kokosowego

10 daktyli suszonych namoczonych we wrzątku przez 10-15 minut


krem:

1 kubek kaszy jaglanej suchej, ugotowanej na miękko

100g mąki migdałowej

1 łyżka naturalnego ekstraktu waniliowego

6 łyżek syropu z agawy

3/4 kubka mleka ryżowego, ewentualnie więcej

1/4 łyżeczki soli

kilka daktyli do dekoracji - opcjonalnie 






jak zrobić:

spód:

namoczone daktyle odsącz i grubo posiekaj, wodę zostaw, dodaj pozostałe składniki i całość zblenduj na gładką masę; będzie z pewnością trochę za sucha, dodaj wodę od daktyli - ja zużyłam całą. Uformuj kulę, zawiń w folię spożywczą i włóż do lodówki na 20-30 minut.

Ugotuj jaglankę na miękko; wypłucz suchą kaszę na sicie, aż woda będzie zupełnie czysta. Wsyp do garnka, dodaj 1 1/2 kubka wody i szczyptę soli, doprowadź do wrzenia, zmniejsz ogień i gotuj wolniutko pod przykryciem przez około 10 minut, mieszaj od czasu do czasu. Odkryj i przestudź. Teraz przygotuj spód. Wyłóż formę papierem do pieczenia. Wychłodzonym ciastem wylep dokładnie formę, nakłuj ją w kilku miejscach, włóż do zamrażarki, musi zamarznąć na kość.

Dokończ krem. Zblenduj przestudzoną jaglankę z resztą składników. Jeżeli krem jest za suchy, dodaj więcej mleka ryżowego. Krem ma być gładki i puszysty.

Rozgrzej piekarnik do 180', podpiecz spód przez około 15-20 minut, powinien być złocisty.

Nałóż krem, wyrównaj wierzch. Możesz udekorować daktylami i podawać, możesz podpiec - wstaw do piekarnika na ok. 20 minut. Podawaj dopiero jak wystygnie.




















 

1 komentarz: