środa, 6 grudnia 2017

SZARLOTKA najlepsza

Ta szarlotka to taka idealna, taka dokładnie jaką lubię najbardziej. 
Na blogu jest już kilka innych przepisów, przy kilku nawet pisałam, że to moja ulubiona. Ale dopiero ta właśnie, rezultat poszukiwań i prób, spełnia warunki idealnej. Ciasto jest doskonale kruche, jabłka nie za miękkie nie za twarde, odpowiednio słodkie i cynamonowe, lukier waniliowy doskonale pasujący do całości, ciasto można też posypać cukrem pudrem, albo zostawić bez dekoracji.
















na formę prostokątną 28cm x 36cm

ciasto:
4 kubki mąki pszennej
1/2 łyżeczki soli
1 kubek cukru pudru
360g masła, zimnego, pokrojonego na kawałki
6 - 7 żółtek
1 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
4 łyżki śmietany kremówki

zimna woda, w zależności od potrzeby

około 100g orzechów włoskich mielonych

9 dużych jabłek, obranych, pokrojonych na ćwiartki, bez gniazd nasiennych, a potem pokrojonych na plasterki
szczypta soli
1/3 kubka wody
1 kubek cukru
1 łyżka cynamonu
1 1/2 łyżeczki kardamonu
2 łyżki mąki ziemniaczanej

lukier:
1 1/2 kubka cukru pudru
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
1 łyżka brandy ( opcjonalnie )
sok z cytryny ( opcjonalnie )
gorąca woda


jak zrobić:

mąkę wymieszaj z solą, proszkiem do pieczenia i cukrem. Dodaj kawałki masła i utrzyj palcami z mąką, aż masa będzie przypominała kruszonkę ( można to zrobić nożem albo w malakserze ). Dodaj śmietanę i żółtka, odrobinę wody, i zagnieć szybko ciasto. Jeżeli masa jest za sucha, dodaj więcej wody. Ciasto podziel na dwie części, każdą zawiń w folię i włóż do lodówki na pół godziny, a idealnie na godzinę. 
Blaszkę wyłóż papierem do pieczenia. Połowę ciasta rozwałkuj, najlepiej od razu na papierze, wyłóż nim dokładnie spód blaszki, nakłuj w kilku miejscach. Podpiecz w 180'C przez około 15 minut, aż ciasto będzie lekko złociste.

Jabłka włóż do garnuszka, dodaj wodę i duś na średnim ogniu przez około 15 minut, dodaj sól, cukier, cynamon i kardamon, wymieszaj i jeszcze przez chwilę gotuj. Mąkę wymieszaj z odrobiną wody, dodaj do jabłek i dokładnie wymieszaj. Masa nie powinna być rozgotowana.

Na podpieczony spód równo wysyp mielone orzechy. Lekko przestudzoną masę jabłkową wyłóż na warstwie orzechów. Drugą część ciasta rozwałkuj przez folię na kawałku papieru do pieczenia. Możesz włożyć na 5 minut do zamrażalnika, będzie ja łatwiej oddzielić od papieru. Zdejmij folię, rozłóż papierem do góry, ciastem już bez folii do dołu na warstwie jabłek, . Zdejmij papier, a ciasto nakłuj w kilku miejscach. Piecz w 180'C przez około 60 minut, aż wierzch będzie lekko złocisty.  

Składniki na lukier utrzyj na gładki krem, pokryj nim wierzch przestudzonego ciasta.






sobota, 2 grudnia 2017

makowiec z kratką, najlepszy

Nie oczekuję wiele od makowca, a mimo to większość mi nie smakuje, no i z tęsknoty za takim idealnym postanowiłam upiec dokładnie taki, jaki lubię.
Podstawową masę tego najlepszego ciasta musi stanowić właśnie mak, nie suchy i bez wyrazu, ale wilgotny, czarny, lśniący i aromatyczny, najlepiej rumowo migdałowy, do tego wszystkiego odpowiednio słodki. I właściwie dużo więcej już nie trzeba, jeszcze tylko kruchy, maślany spód, a na wierzchu kratka z kruchego ciasta. Teraz wystarczy już tylko pokryć makowiec lukrem, najlepszy makowiec gotowy. I taki właśnie upiekłam, i taki upiekę na Święta.






















składniki:
na blaszkę prostokątną 25 x 35cm

kruche ciasto:

500g mąki pszennej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
szczypta soli
1 łyżka cukry waniliowego
100g cukru
250g g masła zimnego, pokrojonego na kawałki
4 żółtka
2-3 łyżki kwaśnej śmietany

masa makowa:

2 opakowania ( 400g ) mielonego maku
250g cukru
4-5 łyżek miodu
1 łyżeczka ekstraktu migdałowego
400ml mleka
szczypta soli
4 jajka, żółtka i białka osobno, białka ubite na sztywną pianę
70g rodzynek
2 łyżeczki cynamonu
1 łyżka powideł śliwkowych
100g orzechów włoskich, grubo posiekanych
100g masła
2-3 łyżki brandy

lukier:
cukier puder
odrobina soku z cytryny
odrobina brandy
gorąca woda

jak zrobić

spód:

mąkę wymieszaj z solą i proszkiem do pieczenia. Palcami rozetrzyj z kawałkami masła na masę o konsystencji kruszonki. Dodaj cukier zwykły i waniliowy, żółtka, śmietanę i ekstrakt waniliowy, szybko zagnieć ciasto. Jeżeli jest za suche, dodaj trochę zimnej wody w trakcie wyrabiania. Uformuj ciasto w dysk, zawiń w folię spożywczą i włóż do lodówki na 1 godzinę.
Po tym czasie 2/3 ciasta rozwałkuj w prostokąt i wylep nim spód blaszki ( resztę ciasta zawiń w folię i włóż do lodówki ). Nakłuj w kilku miejscach i podpiecz w 180'C przez około 15 minut. 

masa makowa:

zagotuj mleko z 200g cukru, dodaj mak i gotuj przez 7-10 minut, ciągle mieszając, aż mak będzie miękki. Dodaj szczyptę soli, ekstrakt, miód, powidła, rodzynki, cynamon i masło, wymieszaj i lekko podgrzewaj. Zestaw z ognia, odstaw, żeby masa lekko przestygła. Dodaj orzechy i brandy. Żółtka ubij z 50g cukru na biały puszysty krem, dodaj do przestudzonej masy makowej i delikatnie wymieszaj. Na końcu delikatnie wmieszaj łyżką ubite białka.
Gotową masę wyłóż na podpieczony spód. Resztę ciasta wyjmij z lodówki, rozwałkuj na cienki placek, najlepiej przez folię spożywczą i na papierze do pieczenia, pokrój w paski o szerokości około 1cm. Ułóż kratkę na wierzchu ciasta.
Piecz w 180'C przez około 60 minut, aż kratka będzie złocista.

Składniki na lukier utrzyj na gładką masę, posmaruj wierzch ostudzonego ciasta.