sobota, 27 kwietnia 2019

chałka doskonała z 6 części

Nie znam nikogo kto by nie lubił chałki. Oczywiście, przede wszystkim chodzi o smak, ale ja najbardziej lubię ją piec, a właściwie robić; ekscytuje mnie czekanie na wyrośnięcie ciasta, potem zaplatanie, i znowu czekanie aż chała wyrośnie, i w końcu wychodzi z pieca, rumiana, błyszcząca, kusząca.
Lubię też wypróbowywać nowe przepisy, ulepszać je, poprawiać bez końca, i w końcu trafiłam na ten doskonały. Powtarzałam pieczenia według tej właśnie receptury kilkukrotnie, za każdym razem chałka wychodziła bezbłędnie. Jeżeli lubicie to pieczywo, no i macie drożdże, to do dzieła.













składniki:

na 1 bardzo dużą chałkę

4 kubki mąki pszennej
2 łyżeczki drożdży suchych albo 20g świeżych
3/4 kubka ciepłego mleka
1/4 kubka cukru plus 1 łyżeczka
2 jajka
1 żółtko, białko zostaw do posmarowania wierzchu
100g masła, roztopionego
1 łyżeczka soli

sezam do posypania wierzchu






Jak zrobić:

w ciepłym mleku rozpuść drożdże, suche też, i odstaw w ciepłe miejsce, żeby zaczęły pracować. 

Do dużej miski przesiej mąkę, dodaj sól i cukier, wymieszaj. Jajka i żółtko wymieszaj z roztopionym, lekko przestudzonym ale jeszcze ciepłym masłem. W mące zrób dołek po środku, wlej tam masło z jajkami i drożdże. Lekko wymieszaj, zagarniając od środka, potem wyłóż na blat wysypany mąką i wyrób na gładkie, elastyczne ciasto, wyrabiaj przez minimum 8 minut, składając i rozciągając.
Z ciasta uformuj kulę, przełóż do natłuszczonej miski, przykryj ją folia spożywczą a potem odstaw w ciepłe miejsce na około 2 godziny do podwojenia objętości.
Wyrośniętą wyjmij z miski, krótko wyrób, a potem podziel na 3 albo 6 części.
Jeżeli robisz chałkę z 3 części, zapleć w luźny warkocz, zlepiając wałeczki z jednego końca.
Jeżeli robisz chałkę z 6 części, każdą uformuj w wałeczek o długości 40cm. Złącz je z jednego końca i zaplataj. Sposoby zaplatania znajdziesz TUTAJ.
Uformowaną chałkę przykryj folią i odstaw do napuszenia na około godzinę. Przed pieczeniem posmaruj białkiem i posyp ziarnami sezamu. Piekarnik rozgrzej do 180' i piecz chałkę przez około 25 - 30 minut, aż będzie rumiana.







środa, 17 kwietnia 2019

sernik na Święta z mascarpone, z wiśniami suszonymi

Dzisiaj kolejny pomysł na sernik, w kropki, kremowy, śmietankowy, z tłustego sera i mascarpone.
Żeby był lżejszy, zrobiłam bez lukru, ale za to z suszonymi wiśniami.
Nie przepadam za świeżymi wiśniami, bo są za kwaśne i nie umiem znaleźć dla nich wykorzystania, no może tylko w prawdziwej konfiturze i placku z bardzo słodką i maślaną kruszonką.
Suszone jednak są tylko delikatnie kwaśne, przeważa wyraźnie wyczuwalna przyjemna słodycz i skondensowany smak wiśni. Świetnie podkreślają śmietankowy, słodki smak sernika.















Składniki:

na blaszkę 20 x 27cm
spód:

200g mąki
100g cukru pudru
1 łyżka cukru waniliowego
110g masła 
1 jajko
szczypta soli

masa serowa:

500g tłustego sera
250g serka mascarpone
250g cukru pudru
7 jajek, żółtka i białka oddzielone
80g miękkiego masła
2 łyżki cukru pudru
2 łyżki mąki ziemniaczanej

garść wiśni suszonych





Jak zrobić:

Rozetrzyj palcami mąkę z solą z zimnym masłem pokrojonym wcześniej na kawałki, na masę o konsystencji kruszonki. Dodaj cukier puder i waniliowy, potem jajko, szybko zagnieć ciasto, zawiń je w kulę i włóż do lodówki na 30 minut. 
Blaszkę wyłóż papierem do pieczenia. Ciasto rozwałkuj przez folię i wylep nim spód blaszki. Nakłuj w kilku miejscach i podpiecz przez 20 minut w 180'C.

Masło utrzyj z cukrem i cukrem waniliowym na puszystą masę. Dodawaj po jednym żółtku, ciągle ucierając. Stopniowo dodawaj ser i mascarpone, ubijaj mikserem, aż masa będzie zupełnie gładka. Białka ubij ze szczyptą soli na sztywną pianę, a potem delikatnie wymieszaj z masą serową.
Masę serową wyłóż na podpieczony spód, wyrównaj, delikatnie ułóż wiśnie na wierzchu masy.
Sernik piecz w 180'C przez 50 - 60 minut, aż będzie złocisty na wierzchu.
Po wyłączeniu piekarnika zostaw go w środku na 15 minut, potem lekko uchyl, ale zostaw w środku, najlepiej do wystygnięcia. Najlepiej zostawić w zamkniętym piekarniku aż do wystygnięcia.





sałatka na cykorii ze śledzia, jajka i buraka

Taka kompozycja będzie z pewnością doskonałym urozmaiceniem na świątecznym stole. Sałatka na cykorii wygląda pięknie, smakuje ciekawie, jest lekka, dietetyczna i, co ważne, dość szybka w przygotowaniu, pomijając czas gotowania ziemniaków i pieczenia buraka.










Składniki:


1 średni burak, upieczony w piekarniku
1 mała cebula czerwona
1-2 łyżki zalewy z ogórków konserwowych - opcjonalnie
3 średnie ziemniaki, ugotowane w łupinkach, wystudzone i obrane
2 filety śledziowe Matias, namoczone i osuszone, pokrojone w niedużą kostkę
3 łyżki majonezu
szczypiorek drobno posiekany
sól, pieprz
3 jajka ugotowane na twardo, pokrojone na ćwiartki albo szóstki
liście cykorii  ( albo sałaty, np rzymskiej ) do podania
rzeżucha - opcjonalnie


Jak zrobić:

1.   Upieczonego i wystudzonego buraka obierz ze skórki i pokrój w około 1 cm  kostkę. Wymieszaj z pokrojoną w drobną kosteczkę cebulą i zalewą z ogórków, lekko dopraw solą i odstaw na 15 minut.
2.   Ugotowane i wystudzone ziemniaki obierz ze skórki i pokrój w kostkę 1cm.  Wymieszaj z kawałkami śledzia, majonezem i szczypiorkiem. Dopraw solą i pieprzem, odstaw na 15 minut.
3.   Na dużym półmisku rozłóż ładne liście cykorii, na nie nałóż po 1-2 łyżki sałatki ziemniaczanej ze śledziem, po kilka kawałków buraka z cebulą, a na wierzchu po kawałek jajka. Posyp świeżo zmielonym pieprzem, a potem posiekanym szczypiorkiem albo rzeżuchą.




wtorek, 16 kwietnia 2019

królewski sernik, kolejny najlepszy

Pamiętam to odkrycie, kiedy zrobiłam sernik królewski po raz pierwszy. I ten żal, że dopiero teraz. Nawet nie miałam okazji go spróbować!
Wspaniałe ciasto, kolejne z klasyków naszych rodzimych deserów, i naprawdę trudno będzie mi zdecydować, który sernik upiekę na Wielkanoc.
Przypominam ten przepis, a Wy sami wybierzcie, czy krakowski czy królewski, a może New York, a ten przepis wkrótce.














składniki:

na prostokątną blaszkę o wymiarach 24 x 35cm

kruche ciasto kakaowe:

400g mąki pszennej
300g masła zimnego
szczypta soli
1 kubek cukru drobnego
2 łyżeczki proszku do pieczenia
2 żółtka i 1 całe jajko 
3 łyżki dobrego kakao

masa serowa:

750g pełnotłustego sera śmietankowego
6 jajek, osobno żółtka i białka
1 budyń waniliowy
1 kubek cukru drobnego
2 łyżeczki naturalnego ekstraktu waniliowego
200g masła, roztopionego






jak zrobić

kruszonka:

wymieszaj suche składniki, dodaj pokrojone na kawałki zimne masło, rozetrzyj palcami na grubą kruszonkę. Dodaj żółtka i jajko, szybko wyrób zwarte ciasto. Zawiń w folię spożywczą i włóż do lodówki na 30 minut.

masa serowa:

białka ubij na sztywną pianę ze szczyptą soli, odstaw. Żółtka utrzyj mikserem z cukrem na puszystą masę. Powoli wlej do niej roztopione masło, przestudzone, cały czas ucierając. Dodaj budyń i ekstrakt waniliowy, a potem porcjami ser. Bardzo dobrze utrzyj mikserem na kremową masę. Na końcu delikatnie wmieszaj w masę łyżką pianę z białek.

Wyjmij kruche ciasto z lodówki, podziel na dwie równe części, jedną włóż do zamrażarki. Blaszkę wyłóż papierem do pieczenia. Połowę kruchego ciasta pokrój w plasterki, wyłóż nimi spód blaszki, a potem dokładnie wylep palcami na jednolitą warstwę. Nakłuj widelcem w kilku miejscach.
Na spodzie wyłóż masę serową, a na wierzchu rozsyp starte na tarce o grubych oczkach, albo rozkruszone, ciasto kakaowe. Piecz w 180'C przez około 55-60 minut, aż sernik będzie złocisty, a środek się lekko podniesie. 
Pamiętaj, sernika nie sprawdzasz patyczkiem!




niedziela, 14 kwietnia 2019

sernik krakowski

Czy u Was też sernik jest obowiązkowym wypiekiem na Wielkanoc?
Kiedy ustalamy rodzinnie co gotujemy i pieczemy na Święta, niezmiennie zaczynamy od sałatki jarzynowej i sernika, potem długo długo nie ma nic, no i wymyślamy jakiś pasztet, albo kiełbaski...czasami jeszcze babka albo makowiec.
No więc, sernik to podstawa, sernik musi być, i to właśnie taki, na kruchym spodzie, gruby, słodki i z kratką, i koniecznie lukrowany.
Żeby nie przedłużać, powiem tylko, że jest to według mnie, a serniki lubię i umiem piec doskonałe, najlepszy sernik, który zawsze się udaje, trzeba tylko zadbać o ser, który musi być dobry i świeży.

Pamiętajcie, sernika nie sprawdzamy patyczkiem, czekamy aż wierzch będzie rumiany, a środek lekko się uniesie. Wtedy wyłączamy piekarnik, ale sernik zostawiamy w środku, przy zamkniętych drzwiczkach, najlepiej do wystygnięcia. Dzięki temu, sernik nie opadnie.












składniki:

na blachę około 20 x 30cm - można użyć większej, sernik będzie trochę cieńszy

spód i kratka:

1 jajko
250g mąki
szczypta soli
130g cukru pudru
1 duża łyżka cukru waniliowego
130g zimnego masła, pokrojonego na kawałki

masa serowa:

w sumie około 1000g białego sera pełnotłustego, ja użyłam 18% sera z Piątnicy w kubełku
7 jajek, osobno żółtka i białka
300g cukru pudru
130g miękkiego masła
mały cukier waniliowy
2 duże łyżki mąki ziemniaczanej
100-120g rodzynek - opcjonalnie
1 jajko - rozbełtane, do posmarowania kratki przed pieczeniem

lukier:

1 kubek cukru pudru
1/2 łyżki soku z cytryny
odrobina brandy
odrobina zimnej wody - jeżeli potrzeba

Jak zrobić:

Mąkę wymieszaj z cukrem i szczyptą soli, dodaj masło pokrojone na kawałki i rozetrzyj palcami na kruszonkę. Dodaj jajko i szybko zagnieć ciasto. Jeżeli masa jest za sucha, możesz dodać odrobinę wody. Zawiń w folię spożywczą i włóż do lodówki na 30 minut. 
Blaszkę wyłóż papierem do pieczenia. 2/3 ciasta na spód rozwałkuj, wylep spód blaszki, nakłuj w kilku miejscach i piecz w 180'C przez 20 minut, aż będzie lekko złocisty, przestudź. Pozostałą 1/3 ciasta zostaw w lodówce.

Masło utrzyj z cukrem i cukrem waniliowym. Żółtka oddziel od białek, białka ubij ze szczyptą soli na sztywną pianę, odstaw. Żółtka dodawaj, po jednym, do masła z cukrem, ucierając. Dodawaj ser porcjami, nie przerywając ucierania, aż masa serowa będzie całkowicie gładka. Dodaj mąkę ziemniaczaną, potem rodzynki, wymieszaj. Łyżką, delikatnie wmieszaj ubitą pianę w masę serową. 
Masę wyłóż na podpieczony spód. 
Zimne ciasto z lodówki rozwałkuj, pokrój w paski o szerokości 1.5cm. Paski ułóż w kratkę na wierzchu masy serowej. 
Paski posmaruj rozbełtanym jajkiem.
Sernik piecz w 180'C przez około 60 minut, aż będzie mocno rumiany na brzegach, a bledszy po środku.
Zostaw w piekarniku do całkowitego wystygnięcia.

Lukier:

Cukier wymieszaj z płynnymi składnikami na masę o konsystencji gęstej śmietany. Rozprowadź na zimnym serniku.  




sobota, 13 kwietnia 2019

sałatka z ziemniaków, jajek i buraka z dressingiem koperkowym

Sernik, kiełbasy, mazurki, to pyszne jedzenie świąteczne, ale jednak dość ciężkie i kaloryczne. No i jeszcze jajka, z majonezem, no bo jajko na wielkanocne śniadanie obowiązkowe.
A może, dla odmiany, zrobić taką sałatkę? Odświeżająca, lekka, pełna błonnika i minerałów, i też z jajkiem, a do tego pięknie wygląda. Już ją sobie wyobrażam  w ładnym naczyniu na stole świątecznym...












Składniki:

2 - 3 garści świeżego szpinaku baby, umytego, dokładnie osuszonego i pozbawionego grubszych łodyżek
2 średnie ziemniaki, ugotowane w łupinach
2 jajka, ugotowane na twardo
2 średnie buraki, upieczone

dressing:

1/3 kubka oliwy virgin
1 duża łyżka musztardy Dijon
1/2 łyżki octu z białego wina
1/2 łyżki miodu płynnego, na przykład lipowego
szczypta soli
świeżo zmielony pieprz
duża garść koperku, posiekanego



Jak zrobiłam:

Składniki dressingu bardzo dobrze wymieszałam, ważne jest świeże zmielenie pieprzu. Pod sam koniec dodałam 2/3 posiekanego koperku, resztę zostawiłam do posypania wierzchu sałatki przed podaniem. Gotowy dressing odstawiłam do przegryzienia.

Wystudzone ziemniaki obrałam ze skórki i pokroiłam w plasterki. Upieczonego do miękkości buraka wystudziłam, obrałam ze skórki i pokroiłam w łódki. Obrane jajka pokroiłam w szóstki. Na dużym talerzu ułożyłam liście szpinaku, na nich ziemniaki, buraki i jajka. Całość z wierzchu posypałam pieprzem, a potem polałam przygotowanym wcześniej dressingiem. Posypałam resztą koperku i podawałam.








piątek, 12 kwietnia 2019

mazurek orzechowy

To wspaniały mazurek dla wszystkich tych, którzy lubią makaroniki.
Wygląda jak baklawa, ale zupełnie jej nie przypomina, no może tylko z tego, że jest pełen orzechów.
Tak pełen, że po upieczeniu środek pozostaje delikatnie wilgotny i żujący, o cudownie orzechowym smaku, z chrupiącą skorupką na wierzchu.
Mazurek nie jest dietetyczny, zawiera sporo cukru, ale za to nie ma w nim mąki, jest więc bezglutenowy, a to ważna informacja dla wszystkich tych, którzy unikają glutenu.















Składniki:

na blaszkę 30x40cm

ciasto:

150g mielonych migdałów
100g mielonych orzechów laskowych z łupinkami
150g rozpuszczonego i przestudzonego masła
150g jasnego cukru trzcinowego
3 białka
szczypta soli 
1/2 łyżeczki sody

polewa:

3 żółtka
150g cukru trzcinowego
1/2 łyżki mąki ziemniaczanej

kilkanaście migdałów blanszowanych do dekoracji








Jak zrobić:

1.   Wymieszaj zmielone orzechy i migdały z rozpuszczonym masłem i cukrem trzcinowym, dodaj sodę. Białka oddziel od żółtek i ubij ze szczyptą soli na sztywną pianę. Wymieszaj z masą orzechowo maślaną.
Przełóż do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Wstaw do nagrzanego do 180'C piekarnika i piecz przez 25 minut. 

2.   Z żółtek i cukru utrzyj kogel mogel na biały puszysty krem, pod koniec dodaj mączkę ziemniaczaną. Wyjmij upieczony spód mazurka. Nałóż na wierzch kogel mogel i rozsmaruj dokładnie na całej powierzchni. Wstaw do piekarnika na 5-7 minut, aż z kremu z żółtek zrobi się chrupiąca skorupka. Wyjmij i pokrój w romby albo kwadraty jeszcze na ciepło, bo po wystygnięciu skorupka popęka. Udekoruj migdałami wciskając je delikatnie w ciepły wierzch.




czwartek, 11 kwietnia 2019

mazurek różany, ciągle najlepszy

Do pewnych przepisów sięgam niezmiennie, co roku, każdej Wielkanocy.
I nawet jak próbuję zrobić coś nowego, tak, żeby się sprawdzić, że umiem i mogę, okazuje się, że klasyka jest najlepsza. I jak co roku, tej Wielkanocy na stole też musi pojawić się mazurek różany, bo jest najlepszy.
Może zmienię formę z okrągłej na prostokątną czy kwadratową, albo dekorację, ale na pewno będzie to ten sam kruchy maślany spód, i ta sama polewa z białej czekolady barwiona sokiem z buraka.
I obowiązkowo konfitura różana na spodzie..











składniki:

na blaszkę okrągłą o średnicy 29-30cm

spód:
400g mąki pszennej
200g miękkiego masła
100g cukru pudru
szczypta soli
4 żółtka
odrobina wody - jeżeli potrzeba

1/2 puszki kajmaku - masy krówkowej

polewa:
150g białej czekolady
5-6 łyżek śmietany kremówki 30%
płatki migdałów
1-2 łyżeczki czystego soku z buraka



jak zrobić:

ze składników spodu zagnieć elastyczne ciasto, podziel je na pół. Blaszkę wyłóż papierem do pieczenia. 
Połową ciasta wylep dokładnie spód, delikatnie formując rant. Rozprowadź na nim masę krówkową.
Drugą połowę rozwałkuj na okrągły placek, przenieś go na wałku, przykryj dokładnie spód z masą krówkową, nakłuj w kilku miejscach widelcem, żeby się nie podnosił w czasie pieczenia, jak to się stało w moim cieście.
Piecz w rozgrzanym do 180'C piekarniku przez około 40 minut, aż wierzch będzie delikatnie złocisty.
Wyjmij i zostaw do ostygnięcia.
Przygotuj polewę:
w garnuszku podgrzej śmietanę, aż zawrze na brzegach. Wrzuć połamaną na kawałki czekoladę, wciśnij w śmietanę, poczekaj chwilę i dokładnie rozmieszaj na gładką masę. Dodaj odrobinę soku z buraka, wymieszaj i zobacz czy kolor jest odpowiedni. Jeżeli chcesz uzyskać ciemniejszą barwę, dodaj więcej soku.
Rozprowadź na wierzchu upieczonego ciasta, posyp płatkami migdałów. Po 2-3 godzinach masa czekoladowa stężeje. 






środa, 3 kwietnia 2019

BOUGATSA, grecki deser z ciasta filo z kremem żółtkowym

To moje odkrycie, ten deser.
Greckie słodkości bazują na cieście filo, cieniutkich, delikatnych arkusikach, które szybko wysychają, kruszą się, i wcale nie wyglądają obiecująco. A jednak, desery robione z ich użyciem są doskonałe. Najbardziej chyba znany to baklava, w bardzo różnych odmianach, Zapewne nikt, a jeśli to niewielu, nie słyszał o deserze o nazwie bougatsa, i ja zupełnie tego nie rozumiem, bo dobrze zrobiona bougatsa nie ma sobie równych w kategorii słodkości.
I nie wiem do czego to ciasto porównać, może do napoleonki, a może do eklerów, a to dzięki żółtkowemu kremowi waniliowemu, którym wypełnione jest całe ciasto, wiele arkuszy ciasta filo, uformowanych w zgrabne harmonijki. Kawałek bougatsy i już po Tobie, gwarantuję.



















Składniki:
Na blaszkę 30x40cm
13 – 15 arkuszy ciasta filo
200g masła, roztopionego

Krem:
4 jajka plus 2 żółtka
270g cukru
1 łyżeczka ekstraktu z naturalnej wanilii
1 łyżeczka proszku do pieczenia
400ml mleka
400ml śmietany 36%


cukier brązowy gruby, do posypania
cukier puder
cynamon






Jak zrobić:
nasmaruj spód i boki blaszki masłem, piekarnik rozgrzej do 200’. Przykryj natłuszczony spód blaszki arkuszem ciasta, natłuść wierzch roztopionym masłem przy pomocy pędzla, rób to ostrożnie, bo ciasto jest bardzo delikatne. Przykryj kolejnym arkuszem, ponownie go natłuść i te czynności powtórz aż na spodzie znajdą się 4 arkusze, ostatni też natłuszczony z wierzchu. Teraz już nie będziesz ciasta natłuszczać, a jedynie skrapiać masłem; rozłóż arkusz filo, skrop go masłem, złóż delikatnie w luźną harmonijkę, przenieś do blaszki i ostrożnie ułóż wzdłuż boku blachy. Tak zrób z resztą arkuszy, aż zapełnisz spód blaszki, pamiętaj, żeby arkusze układać luźno. Wierzch skrop pozostałym masłem. Piecz w piekarniku przez około 20 minut, aż ciasto będzie ciemno złociste i chrupiące.

Przygotuj krem:
Jajka ubij z cukrem na bardzo puszystą masę, aż cukier się całkowicie rozpuści. Dodaj wanilię i proszek do pieczenia, wymieszaj, wlej mleko i śmietanę, dokładnie wymieszaj całość.

Wyjmij upieczony spód, przy pomocy chochli/ nabierki do zupy, rozlej krem po całej powierzchni spodu, stopniowo, żeby wsiąkał w podpieczone ciasto. Kiedy rozlejesz już całość, posyp cukrem brązowym, poczekaj 5 minut, aż krem wsiąknie.  
Zmniejsz temperaturę piekarnika do 180’, piecz przez 20 – 25 minut. Przed pokrojeniem ciasto powinno trochę przestygnąć. Posyp wierzch cukrem pudrem i cynamonem, pokrój w kwadraty i podawaj.