niedziela, 1 lipca 2012

1 lipca 2012

Śniadanie na Corfu
Nie może obyć się bez rogalików. To nie jakieś tam rogaliki, ale oryginalne francuskie croissanty. Od wczesnego rana zapach świeżego ciasta, masła i wanilii unosi się wszędzie. Podawane są jeszcze ciepłe, do nich aromatyczna kawa, no i koniecznie różnego rodzaju konfitury i dżemy.
O słodkościach pisałam już wcześniej. Pamiętacie kandyzowane figi i kumkwat? To właśnie jest najlepsze do rogalików.
Ale nasze rodzime konfitury truskawkowe, wiśniowe czy brzoskwiniowe też są doskonałe.
Francuzi maczają croissanty w kawie, a do tego dojadają łyżeczką konfitury.
Ja wolę croissanty z masłem i konfiturą.Starałam się zdobyć oryginalny przepis na rogaliki od miejscowego, greckiego szefa kuchni. Niestety, na przeszkodzie stanęły problemy językowe ze strony kucharza, a także długa i żmudna procedura przygotowania ciasta, która okazała się za trudna do wytłumaczenia w obcym języku.
Przepis, który wam podam to przepis z bloga kulinarnego, moje wypieki, który wydał mi się najbardziej zbliżony do francuskiego przepisu, który znałam, ale bez odpowiednich ilości i proporcji.
Bądżcie przygotowani na wieloetapową i kilkugodzinna pracę nad croissantami. Zapewniam, że warto się poświęcić.


14 mini croissantów


15 g masła
5 g świeżych drożdży
85 ml wody o temp. 20'C
210 g mąki
1 łyżeczka soli
2 łyżki cukru
1 1/2 łyżeczki mleka w proszku
125 g masła o temperaturze pokojowej


Ciasto:
1
Roztop masło. 
Pokruszone drożdże rozmieszaj dokładnie z wodą w miseczce.
Mąkę przesiej do dużej miski, dodaj sól, cukier, mleko w proszku, roztopione masło i drożdże z wodą. Wyrabiaj ciasto aż składniki dobrze się połączą a ciasto będzie gładkie. Jeżeli ciasto jest zbyt twarde, dodaj odrobinę wody.
Ciasto w misce przykryj folią i odstaw w ciepłe miejsce na ok. 1 1/2 godziny, aż podwoi swoja objętość.


2
Uderz wyrośnięte ciasto pięścią, żeby opadło. Miskę przykryj folią i wstaw do lodówki na ok. godzinę, aż znowu podwoi objętość. Ponownie uderz pięścią, żeby opadło i wstaw do zamrażalnika na 30 minut.


3
125 g masła o temperaturze pokojowej utrzyj na gładką masę.


4
Ciasto rozwałkuj na prostokąt o proporcjach 3 x 1. Połowę roztartego masło rozłóż na cieście w mniej więcej 2/3 jego długości, zostawiając margines kilku milimetrów tak, by potem móc dobrze skleić ciasto.
Masło zawiń w ciasto składając prostokąt trzykrotnie, jak kartkę papieru.
Obrócić je i ponownie rozwałkuj. Powtórz złożenie, już bez masła, owiń folią i włóż do zamrażalnika na 30 min. Potem przełóż do lodówki na 1 godzinę.


5
Po tym czasie powtórz wszystkie czynności z części 4, zużywając pozostałą połowę masła. Znowu rozwałkuj, już bez masła i ponownie wstaw do zamrażalnika na 30 min. a potem na godzinę do lodówki. Można je włożyć na noc, może leżakować nawet do 3 dni. 
To już wszystko. Ciasto jest gotowe, chociaż całość zajęła około 5 godzin. Teraz można już wykrawać rogaliki.


Rogaliki:
Do wykrawania ciasto musi być zimne.
Rozwałkuj je na placek o grubości ok. 6 mm. Wykrój trójkąty. Każdy trójkąt zroluj od podstawy do  wierzchołka i nadaj im kształt rogalika. Z początku zwijaj je luzno, a potem coraz ciaśniej.


Pieczenie:
Blachę wyłóż papierem do pieczenia, rozłóż rogaliki. W miseczce roztrzep żółtko z niewielką ilością wody i posmaruj tą mieszaniną croissanty. Pozostaw do wyrośnięcia na 1 i 1/2 godziny,ponownie posmaruj żółtkiem i piecz w piekarniku rozgrzanym do 220'C przez 5 minut. Potem obniż temperaturę i dalej piecz przez 10 minut.
Rogaliki gotowe.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz